Reinickendorf (okręg administracyjny Berlina)


Na mapach: 52°34′N 13°21′E/52,566667 13,350000

Reinickendorf (okręg administracyjny Berlina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reinickendorf – dwunasty okręg administracyjny Berlina, który jest zamieszkany przez 260 253 osoby (stan na 31 grudnia 2015).

Pod względem powierzchni jest piątym okręgiem. Jego nazwa pochodzi od jednej z dzielnic składowych – Reinickendorfu. W dzielnicy Tegel znajduje się lotnisko o tej samej nazwie.

Po II wojnie światowej obie dzielnice okręgu, Reinickendorf i Wedding, należały do francuskiej strefy okupacyjnej, znajdującej się z Berlinie Zachodnim.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład okręgu administracyjnego wchodzi jedenaście dzielnic (Ortsteil):

Położenie | edytuj kod

Okręg znajduje się w północno-zachodniej części Berlina. Sąsiadującymi z nim okręgami są: Spandau – na południowym zachodzie, Charlottenburg-Wilmersdorf na południu, Mitte – na południowym wschodzie i na południu – Pankow. Od północy graniczy z powiatem Oberhavel w Brandenburgii.

Rozwój okręgu | edytuj kod

Blokowiska w Märkisches Viertel... … i osiedle willowe na południu Frohnau

Za sprawą Ustawy o Wielkim Berlinie z dnia 27 kwietnia 1920 roku sześć gmin wiejskich (Reinickendorf, Wittenau, Tegel, Heiligensee, Hermsdorf bei Berlin i Lübars – zachodnia część gminy Rosental) i obszary dworskie (lub ich części) Frohnau, Tegel-Schloss, Jungfernheide-Nord, i Tegel-Forst-Nord zostały włączone do nowo powstałej dzielnicy Reinickendorf.

Na terenie okręgu dominują lasy i zbiorniki wodne. W południowej części występuje budownictwo podobne do sąsiadującej dzielnicy Wedding w okręgu Mitte. Tam też znajduje się wybudowane w latach 1929–1931 osiedle Weiße Stadt i wielki zespół mieszkalny Märkiches Viertel (ponad 30 000 mieszkańców) wybudowany w latach 1963–1974. W pozostałych częściach okręgu dominują domy jednorodzinne, które w niektórych miejscach dzielnicy Hermsdorf i szczególnie we Frohnau posiadają willowy charakter.

Najnowszym osiedlem jest osiedle robotnicze Borsigwalde w części o tej samej nazwie.

Demografia | edytuj kod

Dnia 31 grudnia 2015 roku Reinickendorf był zamieszkany przez 260 253 mieszkańców. Oznacza to, że miał trzecią najniższą liczbę ludności w Berlinie. Przed nim są jedynie Spandau i Treptow-Köpenick. Udział obszarów leśnych i wodnych wynosi 89,5 kilometra kwadratowego, co w połączeniu z luźną zabudową w południowej części okręgu dawało gęstość zaludnienia wynoszącą 2909 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Jest to tak samo trzecia najniższa wartość w Berlinie.

31 grudnia 2012 odsetek obcokrajowców wynosił 11,7%, a odsetek osób z tłem migracyjnym 25,8%. Stopa bezrobocia wynosiła 30 kwietnia 2013 15,2%. W grudniu 2012 roku średni wiek mieszkańca wynosił 45,2 roku.

Piramida wieku w Reinickendorf 2010 r.

Przynależność do sądów | edytuj kod

Okręg Reinickendorf jest podporządkowany sądowi rejonowemu w Wedding.

Herb okręgu | edytuj kod

Herb okręgu administracyjnego Reinickendorf ma kształt tarczy hiszpańskiej zwieńczonej koroną miejską Berlina, która jest obowiązkowym elementem herbów wszystkich berlińskich okręgów. W czarnym polu znajduje się złoty skos z czerwonym lisem skierowanym głową ku górze. Lis jest elementem herbu dawnej wsi Reinickendorf, po obu stronach skosu po trzy złote kłosy symbolizujące sześć wsi z których powstał w roku 1920 okręg włączony w obręb miasta. Wzór herbu został zatwierdzony przez Senat Berlina w dniu 28 listopada 1958 roku.

Transport | edytuj kod

Przez okręg przebiegają linie metra U6 oraz U8.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Literatura | edytuj kod

  • Michael Zaremba: Reinickendorf im Wandel der Geschichte. Bezirks-Chronik. Bebra, Berlin 1999, ​ISBN 3-930863-63-4​.
  • Ralf Schmiedecke: Berlin-Reinickendorf. Sutton 2003, ​ISBN 978-3-89702-587-5​ (Reihe Archivbilder).
  • Gerd Koischwitz; Wilhelm Möller oHG (Hrsg.): Sechs Dörfer in Sumpf und Sand – Geschichte des Bezirkes Reinickendorf von Berlin. Der Nord-Berliner, Berlin 1983.

Przypisy | edytuj kod

  1. Statistische Jahrbücher von Berlin.
Kontrola autorytatywna (borough of Berlin):
Na podstawie artykułu: "Reinickendorf (okręg administracyjny Berlina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy