Rejencja Detmold


Na mapach: 52°00′N 8°45′E/52,000000 8,750000

Rejencja Detmold w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejencja Detmold (niem. Regierungsbezirk Detmold) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Główna siedziba rejencji i jej zarząd znajdują się w Detmoldzie.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Rejencja Detmold leży we wschodniej części kraju związkowego. Od południa graniczy z rejencją Kassel w Hesji, od południowego zachodu rejencją Arnsberg, od zachodu z rejencją Münster, od północnego zachodu, północy i od wschodu z Dolną Saksonią. Ludność skoncentrowana jest przede wszystkim wzdłuż pasa miast Bielefeld, Herford i Minden, na północ i południe od niego znajdują się obszerne, słabo zamieszkane obszary wiejskie.

Historia | edytuj kod

Obecna rejencja istnieje na terenie łączącym dwie części o różnej historii. Jedną z nich stanowi powstała 22 kwietnia 1816 na mocy pruskiej ustawy z 30 kwietnia 1815 dawna rejencja Minden, drugą zaś państwo Lippe. Lippe dopiero na mocy ustaleń z 1946 połączyło się z Nadrenią Północną-Westfalią, 1 kwietnia 1947 utworzono zaś rejencję Minden-Lippe, przemianowaną 2 czerwca tegoż roku na rejencję Detmold po tym, jak uzgodniono przeniesienie siedziby do tego miasta. Początkowo rejencja składała się z 15 powiatów ziemskich i dwóch grodzkich.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład rejencji Detmold wchodzi jedno miasto na prawach powiatu oraz sześć powiatów.

Miasto na prawach powiatu:

Powiaty ziemskie:

Zobacz też | edytuj kod

Rejencja Detmold (Regierungssbezirk Detmold) Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen)

Kontrola autorytatywna (government region of North Rhine-Westphalia):
Na podstawie artykułu: "Rejencja Detmold" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy