Rejencja koszalińska


Rejencja koszalińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejencja koszalińska (niem Regierungsbezirk Köslin, w XIX wieku Regierungsbezirk Cöslin) – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 18161945, obejmująca dzisiejsze Pomorze Zachodnie. Stolicą był Köslin. Rejencja wchodziła w skład prowincji Pomorze.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jednostka została wprowadzona w Prusach w latach 1815–1816 i istniała do 1945 jako pośredni szczebel administracji pomiędzy prowincją Pomorze ze stolicą w mieście Stettin a powiatami. Obecnie na jej terytorium znajdują się województwa: pomorskie z powiatami: bytowskim, lęborskim i słupskim z miastem na prawach powiatu Słupsk oraz zachodniopomorskie z powiatami: białogardzkim, gryfickim, kołobrzeskim, łobeskim, sławieńskim oraz koszalińskim z miastem na prawach powiatu Koszalin.

Podział administracyjny i granice rejencji | edytuj kod

Rok 1900 | edytuj kod

Powiaty ziemskie (Landkreis):

Do 1920 jedynym powiatem grodzkim (Stadtkreis) pozostawał Stolp. W tymże roku z powiatu Kolberg-Körlin wydzielono miasto Kolberg, a trzy lata później – Köslin.

Zmiany granic i podziału administracyjnego rejencji w 1938 | edytuj kod

W 1938 w ramach Pomorza powstała trzecia rejencja (obok szczecińskiej i koszalińskiej) – rejencja pilska (oficjalna nazwa to rejencja Marchia Graniczna Poznańsko-Zachodniopruska) z siedzibą władz w Schneidemühl, w której znalazły się powiaty Dramburg i Neustettin. Wcześniej trzecią rejencją była stralsundzka zlikwidowana w 1932. Do rejencji koszalińskiej włączono za to powiaty Regenwalde i Greifenberg i. Pom. z rejencji szczecińskiej. W międzyczasie zlikwidowano powiat Bublitz.

Rok 1940 | edytuj kod

Powiaty ziemskie (Landkreis):

Powiaty grodzkie (Stadtkreis):

Rejencję zlikwidowano w 1945 i wprowadzono polski podział administracyjny, uwzględniając nowe granice państwa.

Populacja | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Preußische Provinz Schlesien (populacje pod linkami powiatów) (niem.). [dostęp 2015-04-18].
Na podstawie artykułu: "Rejencja koszalińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy