Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce


Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym – rejestr obywateli polskich, którzy dopuścili się przestępstwa z pobudek seksualnych, wprowadzony na mocy ustawy z dnia 13 maja 2016 r.[1] o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Działanie rejestru rozpoczęło się 1 października 2017. Składa się on z dwóch części: z dostępem publicznym oraz z dostępem ograniczonym[2]. Osoby znajdujące się w rejestrach obowiązuje również kontrola: są zobowiązane informować policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu na okres ponad trzech dni[2]. Wprowadzono okres przejściowy do 1 grudnia, podczas którego osoby mające się znaleźć w rejestrze mogą składać wnioski do sądów o wyłączenie ich z rejestru publicznego.

Spis treści

Rejestr z dostępem publicznym | edytuj kod

Część ta jest ogólnodostępna i opublikowana jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości[2]. Znajdują się na niej dane osób, które dopuściły się przestępstwa natury seksualnej, które nie uległo zatarciu z art. 197 § 3 pkt 2 lub § 4 Kodeksu karnego oraz art. 168 § 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. – Kodeks karny, jeśli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem. Sprawcy tych przestępstw mają możliwość złożenia do sądu wniosku o wyłączenie z rejestru, jeśli ich czyn nastąpił przed 1 października 2017[1].

Rejestr z dostępem ograniczonym | edytuj kod

Do rejestru ograniczonego będą mieli dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi, którzy będą mieli obowiązek sprawdzić, czy zatrudniane przez nich osoby są notowane[2]. W rejestrze tym znajdują się dane osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, za czyny pedofilne i zgwałcenia. Sprawcy tych przestępstw nie mają możliwości złożenia do sądu wniosku o wyłączenie z rejestru[1].

Dane identyfikujące osobę | edytuj kod

W rejestrze publicznym znajdą się następujące dane[2]:

  • imię i nazwisko
  • szczegóły związane z orzeczeniem
  • wizerunek twarzy (na podstawie zdjęcia z dowodu osobistego);
  • nazwa miejscowości, w której dana osoba przebywa

W rejestrze ograniczonym znajdują się dodatkowo

  • numer PESEL
  • aktualne adresy zameldowania na pobyt stały lub czasowy
  • faktyczny adres pobytu uzyskany od właściwej jednostki policji.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. W: Sejm RP [on-line]. [dostęp 2017-09-30].
  2. a b c d e Rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. W: Ministerstwo Sprawiedliwości [on-line]. 2017-09-30. [dostęp 2017-09-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy