Rejon omski


Na mapach: 54°58′N 73°23′E/54,966667 73,383333

Rejon omski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejon omski (ros. Омский район) – rejon będący jednostką administracyjną obwodu omskiego w Federacji Rosyjskiej. Centrum administracyjne – miasto Omsk.

Geografia | edytuj kod

Rejon omski leży na południu centralnej części obwodu.

Główne rzeki: Irtysz i Om. Terytorium współczesnego rejonu rozpościera się wzdłuż środkowego biegu Irtysza i dolnego Obu, w strefie lasostepu. Zajmuje powierzchnię 3680 km². Irtysz dzieli rejon na część lewobrzeżną i prawobrzeżną. Ob dzieli prawą stronę na część północną i południową. Rejon rozciąga się na odległość 120 km w kierunku północ - południe i na 60 km w kierunku wschód - zachód.

Na północy graniczy z rejonem sargatskim i gorkowskim, na wschodzie - z kormiłowskim, na południu - z czerłakskim, azowskim i tawryczeskim, na zachodzie - z lubińskim i marjanowskim.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład rejonu wchodzą 23 gminy (okręgi) wiejskie: andrejewska, aczairska, bogoslowska, drużyńska, irtyszska, kalinińska, kluczewska, komsomolska, krasnojarska, łuzińska, magistralna, morozowska, nadieżdińska, nowoomska, nowotroicka, omska, pietrowska, pokrowska, puszkińska, rozowska, rostowkińska, troicka, ust-zaostrowska.

Na podstawie artykułu: "Rejon omski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy