Rekruci (serial dokumentalny)


Rekruci (serial dokumentalny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 mar 2020. Od tego czasu wykonano 6 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rekruci[1]– polski serial dokumentalny, emitowany na Canal+ 4K Ultra HD[2]. Seria śledzi losy czterech studentów pierwszego roku z najlepszych Akademii Wojskowych w Polsce. Cykl został zrealizowany przez dom produkcyjnyTvworking[3]. Producentem serii jest Jakub Sebastian Bałdyga[4].

Spis treści

Opis serii | edytuj kod

W Polsce są cztery uczelnie wojskowe kształcące oficerów o wysokich kwalifikacjach dla wszystkich rodzajów sił zbrojnychWojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie[5] oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Co roku około 5000 kandydatów ubiega się o miejsce w jednej z nich. Bycie oficerem to wielka odpowiedzialność, a w wojsku panują surowe zasady i bezwzględny porządek. Program śledzi losy podchorążych od pierwszego dnia rekrutacji. Podąża za nimi na poligony wojskowe, nocne ćwiczenia w rejonach taktycznych i do domów rodzinnych podczas przepustek. Seria pokazuje jak wygląda codzienne życie i jak bardzo służba w wojsku różni się życia w cywilu.

Opisy odcinków | edytuj kod

Odcinek 1. Koniec z cywilem[6] | edytuj kod

Rozpoczyna się rekrutacja na pierwszy rok studiów na czterech polskich uczelniach wojskowych. Kandydatów czekają rozmowy kwalifikacyjne i wymagające testy – sprawnościowe, wytrzymałościowe i psychologiczne. Sprawdzane są także ich wiedza oraz stan zdrowia. Przyszli oficerowie muszą być wytrzymali fizycznie i psychicznie. Tych, którym udaje się przejść pierwszy etap, czeka seria kolejnych wyrzeczeń. W wojsku panują ściśle określone zasady, które nie wszystkim przypadną do gustu. Udana rekrutacja to dopiero początek.

Odcinek 2. Unitarka[7] | edytuj kod

Mijają pierwsze dni w wojsku, a rekruci dopiero zaczynają poznawać życie żołnierza. Otrzymują broń i rozpoczynają serię intensywnych treningów w terenie. Podstawowe szkolenie wojskowe – „unitarka” –  trwa sześć tygodni i wymaga sporo samozaparcia. Uciążliwe pobudki nad ranem, musztra i surowe zasady dają się we znaki. Rekruci muszą nauczyć się pokory, a ich wytrzymałość wystawiana jest na próbę każdego dnia. W drugim odcinku serii Rekruci, śledzimy bohaterów i ich zmagania z całkiem nową, wojskową rzeczywistością.

Odcinek 3. Ja, żołnierz[8] | edytuj kod

W wojsku nie ma miejsca na indywidualność. Nie można pokazać strachu, trzeba być pewnym i zdecydowanym. Z każdym kolejnym treningiem rekruci stają się dojrzalsi. Nie traktują szkolenia jako zabawy i uczą się doceniać małe rzeczy, które w cywilu mieli na wyciągnięcie ręki. Poligony, wyjścia w teren, pokonywanie przeszkód z dodatkowym obciążeniem, kopanie okopów w pełnym słońcu – to wszystko przygotowuje ich do odpowiedzialnej roli żołnierza. Tygodnie ciężkich treningów dobiegają końca, zbliża się dzień przysięgi wojskowej.

Odcinek 4. Krótka przepustka i do przodu![9] | edytuj kod

Rekruci w końcu mogą odwiedzić swoje domy i spędzić czas z bliskimi. Nie wszyscy wracają jednak tacy sami. Po podstawowym szkoleniu wojskowym i złożeniu przysięgi ich życie w szkole wojskowej ulega zmianom. Otrzymują nowe zakwaterowanie i rozpoczyna się prawdziwa nauka, egzaminy oraz przygotowywania do przyszłych ról – pilotów, nawigatorów. Symulatory lotów i dezorientacji, szkolenia wysokościowo-ratownicze i spadochronowe to tylko niektóre z elementów przygotowujących rekrutów do służby wojskowej.

Odcinek 5. Polegamy na sobie[10] | edytuj kod

Podczas kiedy pierwszoroczniacy we wszystkich czterech akademiach zdają swoje pierwsze egzaminy z fizyki, nawigacjii innych przedmiotów, trzeci rok Akademii Wojsk Lądowych wybiera się na zimowy wyjazd szkoleniowy. Przy -15 stopniach i metrowej pokrywie śniegu żołnierze muszą samodzielnie przygotować jamy śnieżne, aby móc w nich przetrwać ciężką noc. Następnie odbywają serię treningów strzeleckich na powietrzu. Rekruci z Akademii Marynarki Wojennej uczą się, jak nie zawieść samych siebie. Kondycja fizyczna młodych żołnierzy musi być utrzymywana stale na wysokim poziomie.

Odcinek 6. Wojna płci[11] | edytuj kod

W Wojsku Polskim służy 6732 żołnierzy-kobiet, co stanowi niemal 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej. Poza uzasadnionym obniżeniem progów sprawnościowych, nie ma dla nich taryfy ulgowej. Chyba, że – jak sądzą niektórzy – miło uśmiechną się do wykładowcy. Na co dzień raczej spotykają się z seksistowskimi komentarzami, a na swoją reputację muszą pracować dużo ciężej niż mężczyźni. Nie wszystkim podoba się wizja kobiety-dowódcy.Niektórzy dostrzegają jednak, że obie płci mogą się wzajemnie dopełniać, współpracować i stworzyć zgrany team na polu walki.

Odcinek 7. Człowiek konta maszyna[12] | edytuj kod

Maszyna jest posłuszna żołnierzowi – nie zadaje pytań, nie kwestionuje rozkazów. Dlatego człowiek jest w pełni odpowiedzialny za sterowanie nią i ponosi wszystkie konsekwencje swoich decyzji. Rekruci w akademiach uczą się panować nad samolotami, manewrować okrętem, operować specjalistycznymi maszynami wyszukującymi miny, a także programować roboty. Dzięki nowoczesnym symulatorom przyszli piloci, marynarze czy saperzy mogą uczyć się na błędach, nie ryzykując życiem swoim i innych. Od wszystkich wymagana jest precyzja i zręczność. Żołnierze muszą także opanować techniki dowodzenia i porozumiewania się w sytuacji kryzysowej.

Odcinek 8. Życie studenckie | edytuj kod

Rekruci w akademiach muszą połączyć życie studenckie z wojskowym – jest to wyzwanie, kiedy chcą znaleźć też czas na rozwijanie własnych zainteresowań. Nie mogą wychodzić, gdzie i kiedy mają ochotę, po powrocie z przepustekpoddawani są kontrolom, a w pokojach muszą utrzymywać nienaganny porządek. Znajdzie się jednak dla nich chwila wytchnienia, podczas której będą mogli na chwilę zamienić się m.in. w artystów, muzyków, czy piłkarzy.

Odcinek 9. Egzaminy | edytuj kod

Praktyki wojskowe to dla bohaterów szansa na wykorzystanie umiejętności, nad którymi pracowali cały rok. Żołnierze z Akademii Marynarki Wojennej wypływają pierwszy raz w morze. Rekruci z Akademii Wojsk Lądowych ćwiczą na poligonie wojskowym – od rana do wieczora mają zajęcia w terenie, a noce spędzają w lesie. Pilotów czekają trzy tygodnie szkolenia na samolotach lub śmigłowcach, zależne od kierunku.

Odcinek 10. Nowe początki | edytuj kod

Pierwszy rok bohaterów w wojsku dobiega końca. Rekrutów z Dęblina czekają egzaminy, które pozwolą im zdobyć uprawnienia do lotów. Pilotowanie śmigłowca wymaga sporej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Studenci z Gdyni zmagają się z wyzwaniami na morzu, począwszy od choroby morskiej, przez nocne wachty i wspinanie się na maszt. W Akademii Wojsk Lądowych trwa piknik sapera. Po wykonaniu wszystkich zadań, bohaterowie oficjalnie zostaną mianowani młodszymi saperami.


Przypisy | edytuj kod

 1. Rekruci (Seria dokumentalna, Polska, 2019), tv.pl.canalplus.com [dostęp 2019-11-22]  (pol.).
 2. "Rekruci". Premiera polskiej serii dokumentalnej Canal+ (wideo), media2.pl [dostęp 2019-11-22] .
 3. Tvworking, www.tvworking.pl [dostęp 2019-11-25] .
 4. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 5. Rekruci – serial z podchorążymi LAW!, www.law.mil.pl [dostęp 2019-11-22] .
 6. Rekruci (odc. 1), player.pl [dostęp 2019-11-22]  (pol.).
 7. Rekruci (odc 2), Player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 8. Rekruci (odc 3), Player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 9. Rekruci (odc 4), Player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 10. Rekruci (odc. 5), player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 11. Rekruci (odc. 6), player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 12. Rekruci (odc. 7), player.pl [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Rekruci (serial dokumentalny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy