Religia w Nikaragui


Religia w Nikaragui w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stara Katedra w Managui Katedra Matki Boskiej Wniebowziętej w Juigalpa Wnętrze kościoła katolickiego w Boaco Sala Królestwa Świadków Jehowy w Omotepe

Religia w Nikaragui – kraju liczącym ok. 6,5 mln mieszkańców, od stuleci zdominowana jest przez chrześcijaństwo, z jego głównym nurtem katolicyzmem.

W ostatnich dziesięcioleciach odsetek wyznawców Kościoła katolickiego zmniejszył się głównie na rzecz kościołów protestanckich (w większości zielonoświątkowych). Wzrósł także odsetek osób bez religii jak i marginalnych grup chrześcijańskich, takich jak świadkowie Jehowy czy mormoni[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy kościół rzymskokatolicki został założony w Granadzie w 1524 roku przez franciszkanów, ale większość pracy misyjnej w okresie kolonialnym wykonali jezuici[2].

Anglikańska działalność misyjna we wschodniej Nikaragui rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XVII wieku, chociaż wpływy anglikańskie były obecne już w latach dwudziestych XVI wieku wśród rozproszonych brytyjskich osad handlowych i obozów dziennych na brzegu Miskito. W 1849 roku do Bluefields na misję przybyli Zjednoczeni Braci Niemieccy (Kościół Morawski). Jamajscy baptyści działali na Kornwalii w Nikaragui w latach 50. XIX wieku, a anglikanie wznowili wysiłki na brzegu Miskito w latach 80. XIX wieku. Kolejne misje przybywały w XX wieku, jednak do lat sześćdziesiątych protestanci nie zdobyli wielu wyznawców[2].

Przynależność religijna | edytuj kod

Ankieta przeprowadzona w czerwcu 2017, według M&R Consultants szacuje, że 46% populacji było katolikami i 33% ewangelikalnymi protestantami. 14% stanowiły osoby bez przynależności religijnej. Pozostałe religie stanowiły razem mniej niż 4% populacji i byli to: świadkowie Jehowy, mormoni, Morawski Kościół Luterański, żydzi i muzułmanie. Morawski Kościół Luterański jest w dużej mierze skoncentrowany na północy kraju i w regionach autonomicznych południowego wybrzeża Karaibów. Większość jego członków ma pochodzenie tubylcze lub afro-karaibskie[3].

Wolność wyznania | edytuj kod

Konstytucja zabrania dyskryminacji ze względu na religię, oraz przewiduje wolność wyznania, religii i kultu. Mimo to w ostatnim czasie w kraju nasiliły się represje sił porządkowych wobec Kościoła katolickiego. Komisja Praw Człowieka (IACHR) zgłosiła „poważne naruszenia praw człowieka w kontekście protestów społecznych w Nikaragui"[3].

13 lipca 2018 policja zabiła co najmniej dwóch studentów i raniła 10 innych w 15-godzinnym ataku na kościół rzymskokatolicki w Managui, który dawał schronienie dla protestujących studentów z pobliskiego kampusu uniwersyteckiego[3].

Mormoni | edytuj kod

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich rozpoczął pracę misyjną w 1953 roku i w 2020 roku twierdzi, że posiada 100 331 wyznawców (1,55% populacji) w 112 zgromadzeniach[4].

Świadkowie Jehowy | edytuj kod

 Osobny artykuł: Świadkowie Jehowy w Nikaragui.

Świadkowie Jehowy działalność kaznodziejską w Nikaragui rozpoczęli w 1934 roku, w 1945 roku przybyli ich pierwsi misjonarze. W roku 2020 liczyli 29 594 głosicieli, należących do 470 zborów[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. En Nicaragua hay pluralismo religioso, Confidencial [dostęp 2020-04-10]  (hiszp.).
  2. a b NICARAGUA, www.prolades.com [dostęp 2020-04-10] .
  3. a b c 2018 Report on International Religious Freedom - Nicaragua, Refworld [dostęp 2020-04-10]  (ang.).
  4. Statistics and Church Facts - Total Church Membership, newsroom.churchofjesuschrist.org [dostęp 2020-04-10]  (ang.).
  5. Nikaragua – Ilu tam jest Świadków Jehowy, jw.org [dostęp 2020-12-29] .
Na podstawie artykułu: "Religia w Nikaragui" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy