René Lacoste


René Lacoste w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean René Lacoste, zwany Le Crocodile (ur. 2 lipca 1904 w Paryżu, zm. 12 października 1996 w Saint-Jean-de-Luz) – francuski tenisista, wielokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych, zdobywca Pucharu Davisa, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Paryżu (1924) w grze podwójnej, jeden z „Czterech Muszkieterów Tenisa”.

Spis treści

Kariera tenisowa | edytuj kod

Razem z Cochetem, Brugnonem i Borotrą tworzył w latach 20. i 30. reprezentację Francji w Pucharze Davisa; Francuzów, którzy niespodziewanie w 1927 odebrali Puchar ekipie amerykańskiej (z wielką gwiazdą tenisa Tildenem w składzie) i bronili trofeum do 1932, nazywano „Czterema Muszkieterami Tenisa”.

Triumfował w siedmiu turniejach wielkoszlemowych w grze pojedynczej: Wimbledonie w latach 1925 i 1928, French Open w latach 1925, 1927 i 1929 oraz US Open w latach 1926 i 1927; w parze z Borotrą wygrał także debla na Wimbledonie w 1925 oraz na kortach Rolanda Garrosa w 1925 i 1929 roku.

Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu (1924) zdobył brązowy medal w grze podwójnej (w parze z Borotrą).

Rozegrał łącznie 51 spotkań w Pucharze Davisa.

Był uznawany za tytana pracy, dla potrzeb treningowych skonstruował maszynę do wyrzucania piłek pod różnym kątem. Po zakończeniu kariery założył przedsiębiorstwo – Lacoste, które początkowo produkowało odzież sportową, potem rozszerzyło swój asortyment.

Lacoste, który zajął się tenisem na zalecenie lekarzy ze względu na słabe zdrowie (dopiero w wieku 15 lat), zmarł jako ostatni z legendarnych muszkieterów. Wspólnie z kolegami z ekipy Pucharu Davisa został uhonorowany miejscem w międzynarodowej tenisowej galerii sławy.

Finały w turniejach wielkoszlemowych | edytuj kod

Gra pojedyncza (7–3) | edytuj kod

Gra podwójna (3–1) | edytuj kod

Gra mieszana (0–2) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Medaliści igrzysk olimpijskich w tenisie ziemnym w grze podwójnej Zwycięstwa w turniejach wielkoszlemowych Triumfatorzy French Open w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorzy US Open w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorzy Wimbledonu w grze pojedynczej (XX wiek) Triumfatorzy French Open w grze podwójnej (XX wiek) Triumfatorzy Wimbledonu w grze podwójnej (XX wiek) Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "René Lacoste" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy