René Sommerfeldt


René Sommerfeldt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

René Sommerfeldt (ur. 2 października 1974 r. w Zittau) – niemiecki biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Na igrzyskach olimpijskich zadebiutował w 1998 r. podczas igrzysk w Nagano. Jego najlepszym indywidualnym wynikiem było tam 26 miejsce w biegu na 50 km techniką dowolną. Cztery lata później, na igrzyskach w Salt Lake City zdobył wraz z Jensem Filbrichem, Andreasem Schlütterem i Tobiasem Angererem brązowy medal w sztafecie 4x10 km. Był też między innymi dziesiąty w biegu łączonym na 20 km co pozostaje jego najlepszym olimpijskim osiągnięciem indywidualnym. Na igrzyskach olimpijskich w Turynie plasował się w drugiej dziesiątce, jednak w sztafecie 4x10 km wywalczył razem ze Schlütterem, Filbrichem i Angererem srebrny medal. Startował także na igrzyskach olimpijskich w Vancouver zajmował jednak odległe pozycje.

Jego pierwszymi mistrzostwami świata były rozgrywane w 1997 r. mistrzostwa w Trondheim. Jednak podobnie jak na mistrzostwach świata w Ramsau w 1999 r. Sommerfeldt ani razu nie pojawił się w pierwszej dwudziestce zawodów. Mistrzostwa świata w Lahti były najbardziej udanymi w jego karierze. Zdobył tam srebrny medal w biegu na 50 km techniką dowolną przegrywając jedynie z reprezentantem Hiszpanii Johannem Mühleggiem. Na tych samych mistrzostwach zdobył także brązowy medal w sztafecie 4x10 km razem z Filbrichem, Schlütterem i Ronem Spanuthem. Dwa lata później, na mistrzostwach w Val di Fiemme niemiecka sztafeta z Sommerfeldtem w składzie wywalczyła srebrny medal. Podczas mistrzostw w Oberstdorfie i mistrzostw w Sapporo René nie zdołał zająć miejsca w czołowej dziesiątce w żadnym z biegów, w których startował. Jego ostatnimi mistrzostwami były mistrzostwa rozgrywane w Libercu w 2009 r., gdzie jego najlepszym wynikiem było 6 miejsce w biegu na 50 km stylem dowolnym.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2003/2004, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej oraz w klasyfikacji biegów dystansowych. Ponadto w sezonie 2007/2008 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji dystansów zajął trzecie miejsce. Również w sezonie 2002/2003 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ponadto zwyciężył w biegu na 50 km podczas zawodów Holmenkollen ski festival w 2004 r. Zajął także drugie miejsce w drugiej edycji Tour de Ski.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

FIS Marathon Cup | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Andreas Schlütter, Jochen Behle, René Sommerfeldt, Johann Mühlegg
  2. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Tobias Angerer, René Sommerfeldt
  3. Skład drużyny: Andreas Schlütter, Jens Filbrich, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  4. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  5. Skład drużyny: Uwe Bellmann, Jochen Behle, René Sommerfeldt, Johann Mühlegg
  6. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Ron Spanuth, René Sommerfeldt
  7. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, René Sommerfeldt, Axel Teichmann

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "René Sommerfeldt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy