Rendova


Rendova w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rendova widziana z satelity

Rendova – wyspa w grupie Nowa Georgia na Wyspach Salomona na południowym Pacyfiku, na wschód od Papui-Nowej Gwinei. Mieszkańcy posługują się dwoma tubylczymi językami: austronezyjskim ughele(ang.) na północy oraz papuaskim touo na południu.

Plaże z czarnym piaskiem rozciągające się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Rendovy są ważnym miejscem lęgowym dla zagrożonego gatunku żółwia skórzastego[1]. Miejscowe towarzystwo ochrony o nazwie Tetepare Descendant’s Association prowadzi ochronę żółwia skórzastego w miejscowościach nadmorskich Baniata, Havilla i Retavo[1].

Rendova jest miejscem akcji komedii Willa Randalla pt. Solomon Time. Książka opowiada o brytyjskim nauczycielu, który przeprowadza się na Rendovę w celu zorganizowania projektu społecznego.

II wojna światowa | edytuj kod

Amerykanie lądujący na Rendovie

W 1943 r. na Rendovie znajdowała się główna amerykańska baza kutrów PT. Dwaj tubylcy: Biuku Gasa i Eroni Kumana przebyli 60 km w swojej dłubance i dostarczyli do bazy wiadomość wyrytą na orzechu kokosowym od mł. porucznika Johna F. Kennedy’ego, po tym jak jego kuter, PT-109, został staranowany przez japoński niszczyciel Amagiri, a Kennedy i jego załoga byli uwięzieni na jednej z pobliskich wysp[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Research and Monitoring. W: Tetepare Descendants’ Association [on-line]. [dostęp 29 maja 2015].
  2. American Warriors:Five Presidents in the Pacific Theater of World War II, Burd Street Press, ​ISBN 1-57249-260-0​, 2003 [1].
  3. PT 109, Donovan, R.J., McGraw Hill, ok. 1961, 2001, ​ISBN 0-07-137643-7​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rendova" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy