Renzo Zorzi


Renzo Zorzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Renzo Zorzi (ur. 12 grudnia 1946, zm. 16 maja 2015[1]) – włoski kierowca Formuły 1, który uczestniczył w 7 Grand Prix w latach 19751977.

Między pojedynczymi wyścigami dla Williams w F1, Zorzi ścigał się w F3. W 1977 roku podpisał kontrakt z zespołem Shadow, jednak zakończył się przedwcześnie z powodu jego finansowych problemów. Później ścigał się w Aurora AFX F1 Series, prowadząc Arrows.

Zorzi pośrednio uczestniczył w przerażającym wypadku podczas 1977 South African Grand Prix. Wówczas wycofał się z powodu wycieku paliwa z bolidu, który skończył się małym pożarem. Bolid Zorziego zatrzymał się tuż za niewidocznym grzbietem wzgórza i w tym momencie dwaj porządkowi przebiegali przez tor, by pomóc Renzo. Nagle nadjechał Tom Pryce próbując wyprzedzić Hansa-Joachima Stucka. Stuckowi udało się ominąć porządkowych, ale Pryce znalazł się pomiędzy dwoma bolidami i uderzył w młodego dziewiętnastoletniego Jansena Van Vuurena. Marshal został zmasakrowany, a Pryce’a uderzyła w wizjer kasku gaśnica zabijając go.

Zorzi prowadził szkołę dla kierowców Pirelli w południowych Włoszech.

Przypisy | edytuj kod

  1. Addio a Renzo Zorzi, un campione incompreso (wł.). omnicorse.it. [dostęp 2015-05-16].
Na podstawie artykułu: "Renzo Zorzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy