Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej mężczyzn – zespół biorący udział w imieniu Arabii Saudyjskiej w zawodach piłkarskich. Na mistrzostwach świata zadebiutował w 1994 i wówczas właśnie drużyna prowadzona przez Argentyńczyka Jorge Raúla Solariego zanotowała swój najlepszy rezultat. Dzięki zwycięstwom nad Belgami i Marokańczykami Synowie pustyni niespodziewanie zajęli w grupie drugie miejsce i grali dalej. W drugiej rundzie już dość wyraźnie ulegli reprezentacji Szwecji. W kolejnych turniejach szło im znacznie gorzej – nigdy nie udało już im się opuścić fazy grupowej, a z dwunastu meczów wygrali tylko jeden z Egiptem, zremisowali dwa, pozostałe dziewięć przegrali, często bardzo dotkliwie (na przykład w 2002 aż 0:8 z Niemcami, czy w 2018 0:5 z Rosją).

Mimo tak słabych wyników na mistrzostwach świata Arabowie i tak należą do najbardziej utytułowanych azjatyckich drużyn - aż trzy razy zdobywali Puchar Azji – w 1984, 1988 i 1996 (jedynie Japończycy mają więcej). Dodatkowo w 1992, 2000 i 2007 zdobywali w nim drugie miejsce. Trzykrotnie kończyli te rozgrywki na fazie grupowej (2004, 2011, 2015). Zakwalifikowali się też do Pucharu Azji 2019.

Ich reprezentacja U-16 w 1989 niespodziewanie wygrała w juniorskich mistrzostwach świata.

Za największe indywidualności reprezentacji uchodzili do niedawna – bramkarz Mohammed Al-Deayea i napastnik Sami Al-Jaber, którzy grali na wszystkich poprzednich turniejach o Puchar Świata. Obaj pożegnali się z kadrą po Mundialu 2006.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej wystąpiła również cztery razy z rzędu (w tym trzy razy w roli gospodarza) w rozgrywkach o Puchar Konfederacji (Puchar Króla Fahda). W debiutanckim występie (1992) Arabowie zdołali zająć drugie miejsce po porażce w meczu finałowym z Argentyną 1:3. Drugi i trzeci występ (odpowiednio w 1995 i 1997) zakończyli już po fazie grupowej. Ostatni jak dotąd turniej (1999) zakończyli na czwartym miejscu przegrywając w meczu o trzecie miejsce ze Stanami Zjednoczonymi 0:2

Spis treści

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Trenerzy Arabii Saudyjskiej od lat 90. | edytuj kod

Rekordziści | edytuj kod

  • stan na 29 stycznia 2019

Pogrubioną czcionką zaznaczono piłkarzy, którzy aktualnie występują w reprezentacji.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Saudi Arabia – Record International Players (ang.). RSSSF. [dostęp 2016-03-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy