Reprezentacja Burkiny Faso w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Burkiny Faso w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Burkiny Faso – kadra Burkina Faso w piłce nożnej mężczyzn.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Do 1984 roku występowała pod nazwą reprezentacja Górnej Wolty. W 1964 roku, a więc cztery lata po założeniu krajowej federacji, została członkiem FIFA oraz CAF-u.

W 1978 roku po raz pierwszy reprezentacja Burkiny Faso, wtedy jeszcze pod nazwą Górna Wolta zakwalifikowała się na Puchar Narodów Afryki. W tym turnieju odpadli jednak po rundzie grupowej. Przegrali z Nigerią 2-4, z Zambią 0-2 i z Ghaną 0-3.

Od drugiej połowy lat 90. drużyna narodowa regularnie gra w rozgrywkach o Puchar Narodów Afryki. Najczęściej swój udział w mistrzostwach Czarnego Kontynentu kończy już na fazie grupowej. Tylko tzy razy drużyna wyszła z grupy. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1998 roku, kiedy była gospodarzem turnieju. Drużyna doszła do półfinału, w którym uległa przyszłemu triumfatorowi Egiptowi. W meczu o trzecie miejsce przegrała po rzutach karnych z Demokratyczną Republiką Konga. Selekcjonerem reprezentacji był wówczas Francuz Philippe Troussier.

Drugi raz nastąpiło to w 2013 r. w Republice Południowej Afryki, gdzie drużyna doszła do finału rozgrywek. Burkina Faso uległa w finale Nigerii 0:1.

Po raz trzeci miało to miejsce w 2017 r. Drużyna dotarła do półfinału, w którym przegrała z późniejszym wicemistrzem Egiptem. W meczu o trzecie miejsce „Ogiery” wygrały z Ghaną 1:0.

Znaczna część zawodników obecnej kadry gra na co dzień w klubach zagranicznych.

Aktualnie reprezentacja Burkiny Faso zajmuje 8. miejsce w rankingu najlepszych drużyn Afryki (18 maja 2011)

Udział w Mistrzostwach Świata | edytuj kod

Udział w Pucharze Narodów Afryki | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Burkiny Faso w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy