Reprezentacja Egiptu w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Egiptu w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Egiptu w piłce nożnej – kadra Egiptu w piłce nożnej mężczyzn.

Jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn narodowych z Afryki – zdobyła najwięcej (siedem) tytułów mistrza Czarnego Kontynentu. Znacznie gorzej jej idzie w eliminacjach do mistrzostw świata które przebrnęła jedynie trzykrotnie a na wszystkich trzech turniejach zdobyli łącznie tylko dwa punkty. Jako pierwszy zespół z tej części globu zakwalifikowała się do finałów mistrzostw świata (1934).

Spis treści

Historia | edytuj kod

„Faraonowie” w swoim debiutanckim starcie na Mundialu w 1934 przegrali 2:4 z Węgrami. Znacznie lepiej zaprezentowali się podczas drugiego udziału w światowym championacie – w 1990 roku zespół prowadzony przez Mahmouda El-Gohary'ego zremisował z ówczesnymi mistrzami Europy Holendrami 1:1 oraz Irlandczykami 0:0, a także przegrał minimalnie (0:1) z Anglią, i do ostatniej chwili liczył się w walce o awans do drugiej rundy. Egipt awansował również na Mistrzostwa Świata 2018. Zagrał w nich w grupie A razem z Rosją, Arabią Saudyjską, oraz Urugwajem. Przegrał jednak wszystkie trzy mecze (odpowiednio z Urugwajem 0:1, Rosją 1:3, oraz Arabią Saudyjską 1:2) i pożegnał się z turniejem już po fazie grupowej.

Największe sukcesy reprezentacja odnosiła pod koniec lat 50. i na początku 60. Jako reprezentacja Zjednoczonej Republiki Arabskiej, w której grali piłkarze egipscy i syryjscy (do 1961), dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Afryki, a w każdym kolejnym turnieju, w którym brała udział, stawała na podium. Chociaż kolejne dekady – lata 80. i 90. – Egipcjanie zamykali z jednym tytułem mistrza kontynentu, to nigdy na trwałe nie awansowali do ścisłej czołówki drużyn afrykańskich – grali zbyt nieprzewidywalnie (po wygraniu mistrzostw w 1986 roku trzy kolejne turnieje kończyli na rundzie grupowej), a ich zwycięstwa były w dużej mierze wynikiem słabszej postawy innych zespołów (lata 1986, 1998 i 2006, czyli czas triumfów Egiptu, to również lata mistrzostw świata; wiele drużyn oszczędzało siły właśnie na ten turniej). Ponadto zawodzili w eliminacjach do kolejnych Mundiali.

Od początku XXI wieku „Faraonowie” przeżywają okres wysokiej formy i ponownie, jak pięćdziesiąt lat wcześniej, zaliczają się do grupy najlepszych zespołów Czarnego Kontynentu.

Ich najświeższe osiągnięcia – mistrzostwa Afryki w 2006, 2008 i 2010 – związane są z trenerem Hassanem Shehatą oraz pokoleniem zawodników urodzonych na początku lat 80., w większości zdobywców brązowego medalu na Mistrzostwach Świata U-21 w 2001 roku. Oprócz sukcesów w piłce reprezentacyjnej (tak seniorskiej, jak i młodzieżowej) w ostatnich latach notuje się wzrost znaczenia klubów egipskich w afrykańskich rozgrywkach międzynarodowych. Od 2001 roku aż siedmiokrotnie zespoły z tego kraju wygrywały Ligę Mistrzów CAF – sześć razy Al-Ahly Kair (2001, 2005, 2006, 2008, 2012, i 2013) i raz Zamalek SC (2002).

Reprezentacja Egiptu wystąpiła również w dwóch edycjach rozgrywek o Puchar Konfederacji: 1999 oraz 2009. Obie zakończyła po fazie grupowej.

Puchar Narodów Afryki 2006 | edytuj kod

Puchar Narodów Afryki 2008 | edytuj kod

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Szkoleniowcy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Stan aktualny na 29 czerwca 2019.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mahmoud Elassal: EFA unveil new Puma kit for Egypt's national football team (ang.). ahram.org.eg, 2020-10-05. [dostęp 2021-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-05)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzowie Afryki w piłce nożnej Afrykańskie reprezentacje narodowe w piłce nożnej (CAF)

  1. a b c d Reprezentacje nienależące do FIFA
Piłka nożna w Egipcie Egipskie reprezentacje narodowe w grach zespołowych Kontrola autorytatywna (Reprezentacja narodowa w piłce nożnej):
Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Egiptu w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy