Reprezentacja Francji w piłce nożnej kobiet


Reprezentacja Francji w piłce nożnej kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Francji w piłce nożnej kobietzespół piłkarek nożnych, reprezentujący Francję w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodniczki posiadające obywatelstwo francuskie. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (FFF).

Największymi sukcesami reprezentacji jest IV miejsce na mistrzostwach świata (2011), udział w ćwierćfinale na mistrzostwach Europy (2009, 2013, 2017) oraz IV miejsce w Igrzyskach Olimpijskich (2012).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Francuzki początkowo nie odgrywały większej roli na arenie międzynarodowej. Nie zdołały zakwalifikować się do trzech pierwszych turniejów mistrzostw świata oraz sześciu pierwszych turniejów o tytuł mistrza Europy, aż do 1997 roku. Jednak od początku XXI wieku drużyna konsekwentnie kwalifikuje się do kolejnych mistrzowskich turniejów. W listopadzie 2002 roku po zwycięstwie w barażach nad reprezentacją Anglii po raz pierwszy awansowała na mistrzostwa świata. W turnieju odbywającym się w Stanach Zjednoczonych odniosła po jednym zwycięstwie, remisie oraz porażce zajmując trzecie miejsce w grupie, a dziewiąte w całym turnieju. Od tego momentu Francuzki dwukrotnie awansowały do ćwierćfinału Mistrzostw Europy, zaś w roku 2011 odniosły pierwszy sukces, awansując do najlepszej czwórki turnieju mistrzostw świata. W rezultacie zespół zakwalifikował się do turnieju olimpijskiego, podczas którego zajął czwarte miejsce przegrywając z Kanadyjkami po bramce straconej w doliczonym czasie spotkania. W 2012 i 2014 roku zwycięzca międzynarodowego turnieju towarzyskiego Cyprus Cup.

Obecnym selekcjonerem jest Philippe Bergeroo, który zastąpił Bruno Bini 11 września 2013 roku.

Udział w turniejach międzynarodowych | edytuj kod


Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Francji w piłce nożnej kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy