Reprezentacja Grecji w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Grecji w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Reprezentacja Grecji w piłce nożnej (2010-11-17)

Reprezentacja Grecji w piłce nożnej mężczyzn – narodowy zespół piłkarzy nożnych Grecji. Swój pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy rozegrała w 1920 roku. W meczu pierwszej rundy Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii Grecy przegrali 0:9 z reprezentacją Szwecji. Kolejny mecz reprezentacja Grecji rozegrała dopiero w 1929 roku. Na stadionie Panathinaikosu gospodarze przegrali wówczas z drugą reprezentacją Włoch 1:4. Było to pierwsze spotkanie Greków uznawane przez UEFA.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Do niedawna drużyna Grecji uchodziła za piłkarskiego słabeusza – w latach 1954-90 eliminacje do kolejnych mistrzostw świata kończyła na ostatnim lub przedostatnim miejscu w grupie. W roku 1980 grała wprawdzie w mistrzostwach Europy (w kwalifikacjach wyprzedziła Węgry i Związek Radziecki), ale we Włoszech, mimo remisu z RFN w ostatnim spotkaniu, odpadła z turnieju już po fazie grupowej (zdobyła jeden punkt, bramki 1:4).

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1980 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1980 | edytuj kod

Grupa 6

Finały Euro 1980 | edytuj kod

Grupa A

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1980/Grupa A.

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1982 | edytuj kod

Grupa 5

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1984 | edytuj kod

Grupa 3

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1986 | edytuj kod

Grupa A

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1988 | edytuj kod

Grupa 5

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1990 | edytuj kod

Grupa A

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1992 | edytuj kod

Grupa 6

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1994 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1994 | edytuj kod

Grupa E

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1994 (eliminacje strefy UEFA)/Grupa E.

Na kolejny awans do wielkiej imprezy Grecy musieli czekać czternaście lat – w 1994 roku zadebiutowali na Mundialu dzięki udanym kwalifikacjom w których reprezentacja Grecji zajęła pierwsze miejsce w grupie, wyprzedzając kolejno reprezentacje Rosji, Islandii, Węgier oraz Luksemburga. Na światowym czempionacie zaprezentowali się jednak słabo. W trzech meczach stracili dziesięć bramek, nie strzelając ani jednej (0:4 z Argentyną, 0:4 z Bułgarią i 0:2 z Nigerią). Nie pomogły im liczne zmiany kadrowe (w każdym spotkaniu grała niemal zupełnie inna jedenastka, po dziewięćdziesiąt minut rozegrał każdy z trzech bramkarzy). W obu tych turniejach reprezentację prowadził ten sam szkoleniowiec – Alkietas Panagulias.

Finały MŚ 1994 | edytuj kod

Grupa D

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1994.

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1996 | edytuj kod

Grupa H

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1998 | edytuj kod

Grupa 1

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2000 | edytuj kod

Grupa 2

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002 | edytuj kod

Grupa 9

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2004 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2004 | edytuj kod

Grupa F

Finały Euro 2004 | edytuj kod

Na Euro 2004 Grecja, mimo iż w eliminacjach zajęła w grupie pierwsze miejsce, wyprzedzając m.in. Hiszpanię i Ukrainę, nie jechała w roli faworyta. Na boiskach Portugalii podopieczni niemieckiego trenera Otto Rehhagela zdobyli jednak mistrzostwo Europy. Żelazna dyscyplina taktyczna i skuteczna gra w defensywie (bramkarz Andonios Nikopolidis oraz obrońcy Traianos Delas i Jurkas Seitaridis zostali wybrani do najlepszej jedenastki turnieju) sprawiły, że, chociaż Grecy nie grali efektownie, potrafili zwyciężyć wyżej notowanych rywali – obrońców tytułu Francję, Czechy i dwukrotnie Portugalię.

Grupa A

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2004/Grupa A.

Ćwierćfinał

Półfinał

Finał

Puchar Konfederacji 2005 | edytuj kod

Grupa B

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 | edytuj kod

Grupa 2

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006 (eliminacje strefy UEFA)/Grupa 2.

Eliminacje do kolejnej imprezy, Euro 2008 Grecy zakończyli na pierwszym miejscu w grupie. W meczach z Turcją, Norwegią, Bośnią i Hercegowiną, Mołdawią, Węgrami i Maltą zdobyli 31 punktów w dwunastu spotkaniach dzięki dziesięciu zwycięstwom, remisowi i porażce.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2008 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008 | edytuj kod

Grupa C

 Osobny artykuł: Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008/Grupa C.

Na tym turnieju Grecja znalazła się w grupie D razem z Hiszpanią, Rosją i Szwecją. Po przegraniu wszystkich trzech meczów (kolejno ze Szwecją 0:2, Rosją 0:1 i Hiszpanią 1:2) z zerowym dorobkiem punktowym zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Finały Euro 2008 | edytuj kod

Grupa D

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2008/Grupa D.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 | edytuj kod

Grekom przyszło grać ze Szwajcarią, Łotwą, Izraelem, Luksemburgiem i Mołdawią. Zajęli w nich drugie miejsce z dorobkiem dwudziestu punktów po dziesięciu meczach dzięki sześciu zwycięstwom, dwóm remisom i dwóm porażkom. O awans do afrykańskiego czempionatu musieli więc grać w barażach. W dwumeczu z reprezentacją Ukrainy ostatecznie wygrali 1:0 dzięki bramce Dimitrisa Salpingidisa w meczu wyjazdowym, dzięki czemu awansowali na mundial.

Grupa 2

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 (eliminacje strefy UEFA)/Grupa 2.

Stan na: 15 października 2009

Uwagi:

  •  Szwajcaria zapewniła sobie udział w MŚ 2010
  •  Grecja zapewniła sobie udział w barażach do MŚ 2010

Baraże

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 (eliminacje strefy UEFA)/Baraże.

Na tych mistrzostwach podopieczni Otto Rehhagela znaleźli się w grupie B razem z Argentyną, Koreą Południową i Nigerią. Po jednym zwycięstwie (z Nigerią 2:1) i dwóch porażkach (z Koreą Południową i Argentyną po 0:2) z trzema punktami na koncie zajęli przedostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Finały MŚ 2010 | edytuj kod

Grupa B

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010/Grupa B.

Po odpadnięciu z tej imprezy Otto Rehhagel zrezygnował ze stanowiska selekcjonera kadry narodowej. Jeszcze w tym samym roku zastąpił go Fernando Santos, z którym to Grecy awansowali na Euro 2012. W swojej grupie eliminacyjnej (Chorwacja, Izrael, Łotwa, Gruzja, Malta) zajęli pierwsze miejsce z dorobkiem 24 punktów w 10 meczach po siedmiu zwycięstwach i trzech remisach.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 | edytuj kod

Grupa F

 Osobny artykuł: Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012/Grupa F.


Finały Euro 2012 | edytuj kod

Na polsko-ukraińskich boiskach przyszło im grać w grupie A razem z Czechami, Rosją, oraz współgospodarzem imprezy Polską. Po zwycięstwie z Rosją (1:0), remisie z Polską (1:1) oraz porażce z Czechami (1:2) z czterema punktami na koncie zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do dalszej fazy turnieju. W ćwierćfinale spotkali się z reprezentacją Niemiec, której ulegli 2:4 i odpadli z turnieju. Bramki dla greckiej ekipy w tym meczu strzelali Jorgos Samaras i Dimitris Salpingidis z rzutu karnego.

Grupa A

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012/Grupa A.

Ćwierćfinał

Z kolei w eliminacjach do brazylijskiego mundialu grecka ekipa zajęła drugie miejsce. W meczach z Bośnią i Hercegowiną, Słowacją, Litwą, Łotwą i Liechtensteinem zdobyli 25 punktów w 10 meczach po ośmiu zwycięstwach, jednym remisie i jednej porażce (Bośniacy mieli tyle samo punktów, o ostatecznej kolejności zadecydował bilans bramkowy). Skutkowało to koniecznością ponownej gry w barażach o awans, w których to Grecy trafili na reprezentację Rumunii. Dzięki wygranej w pierwszym meczu 3:1 i wyjazdowemu remisowi 1:1 udało im się awansować na mundial w Brazylii.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 | edytuj kod

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 | edytuj kod

Grupa G

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 (eliminacje strefy UEFA)/Grupa 7.


Baraże

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 (eliminacje strefy UEFA)/Baraże.

Finały MŚ 2014 | edytuj kod

Na tym turnieju trafili oni do grupy C razem z Kolumbią, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Japonią. Po zwycięstwie z Wybrzeżem Kości Słoniowej (2:1), bezbramkowym remisie z Japonią oraz porażce z Kolumbią (0:3) z czterema punktami na koncie zajęli oni drugie miejsce w grupie i awansowali do dalszej fazy turnieju. W 1/8 finału trafili na reprezentację Kostaryki. Po 120 minutach meczu na tablicy widniał wynik 1:1. O awansie musiały zatem decydować rzuty karne w których lepsi okazali się Kostarykanie, którzy wygrali 5:3. Grecy odpadli tym samym z turnieju.

Grupa C

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014/Grupa C.

1/8 finału

Po słabym początku eliminacji do kolejnego turnieju, Euro 2016 Fernando Santos pożegnał się z kadrą. Po nim kadrę prowadzili kolejno Claudio Ranieri, i Sergio Markarián, jednak żadnemu z nich nie udało się awansować z Grecją na Mistrzostwa Europy, która zakończyła eliminacje na ostatnim miejscu w grupie z sześcioma punktami w dziesięciu spotkaniach po jednym zwycięstwie, trzech remisach i sześciu porażkach.

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 | edytuj kod

Grupa F

 Osobny artykuł: Eliminacje Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016/Grupa F.

W kwalifikacjach do mistrzostw świata 2018 Greków prowadził Michael Skibbe, Helleni rywalizowali z Belgią, Bośnią i Hercegowiną, Estonią, Cyprem i Gibraltarem. Zajmując drugie miejsce w eliminacjach z dorobkiem 19 punktów po 10 spotkaniach (pięć zwycięstw, cztery remisy i porażka) Grecy zagrali w barażach z Chorwacją. Ponosząc porażkę w dwumeczu (1:4, 0:0) nie zdołali awansować do mundialu.

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 | edytuj kod

Grupa H

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 (eliminacje strefy UEFA)/Grupa 8.

Baraże

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 (eliminacje strefy UEFA)/Baraże.

Liga Narodów UEFA 2018/2019 | edytuj kod

Dywizja C, grupa 2

Eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020 | edytuj kod

W eliminacjach do Mistrzostw Europy w 2020 roku Grecy trafili do grupy J z Włochami, Finlandią, Bośnią i Hercegowiną, Armenią i Liechtensteinem[1]. Po rozegraniu dziesięciu spotkań (4 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki) zajęli trzecie miejsce w grupie z 14 punktami na koncie i nie awansowali do finałów Euro[2]. Zamiast Grecji, znajdująca się na czwartym miejscu w grupie reprezentacja Bośni i Hercegowiny awansowała do barażów do Mistrzostw Europy, ze względu na lepsze wyniki w Lidze Narodów UEFA 2018/2019.

Grupa J

 Osobny artykuł: Eliminacje Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020/Grupa J.

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Rekordziści | edytuj kod

     Kolorem niebieskim zaznaczono wciąż aktywnych piłkarzy.

Aktualizacja: 20 listopada 2019

Aktualizacja: 20 listopada 2019

Trenerzy reprezentacji Grecji od lat 70. | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Za decyzją UEFA Węgry w meczu z Grecją zagrały przy pustych trybunach z powodu rasistowskich zachowań podczas meczu domowego z Rumunią do eliminacji do Euro 2016.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tabela – Eliminacje ME: Grupa J – Euro 2020, www.przegladsportowy.pl [dostęp 2020-08-27] .
  2. Losowanie Euro 2020. Kto ostatnim rywalem Polaków? Analiza potencjalnych rywali, Polska Times, 30 listopada 2019 [dostęp 2020-08-29]  (pol.).
  3. a b c d eu-football.info (ang.). [dostęp 6 marca 2017].
  4. Angelos Anastasiadis replaces Michael Skibbe as Greece's national coach · Greek City Times, „Greek City Times”, 27 października 2018 [dostęp 2018-11-16]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Grecji w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy