Reprezentacja Islandii w skokach narciarskich


Reprezentacja Islandii w skokach narciarskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Islandii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybierana do reprezentowania Islandii w międzynarodowych zawodach przez Islandzki Związek Narciarski (Skíðasambands Íslands).

Reprezentanci Islandii występowali w międzynarodowych zawodach w skokach narciarskich w latach 20., 30., 40., 50. i 60. XX wieku. Islandzcy skoczkowie wystąpili na trzech igrzyskach olimpijskich: w 1948, 1952 i 1960.

W Islandii od połowy lat 90. XX wieku nie rozgrywa się żadnych zawodów. Od 2018 rekordzistą kraju w długości skoku jest trenujący w Norwegii Anton Øyvindsson, reprezentujący w tymże roku Islandię w oficjalnych zawodach FIS dzieci w kombinacji norweskiej w Trondheim[1]. W 2020 zrezygnował on z uprawiania kombinacji norweskiej na rzecz skoków narciarskich[2], poprawiał też potem swój rekord kraju.

Najważniejsi skoczkowie islandzcy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. PawełP. Borkowski PawełP., Anton Oeyvindsson: Jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować Islandię, skijumping.pl, 29 marca 2018 .
  2. AdrianA. Dworakowski AdrianA., W Oslo rozegrano zawody Norges Cup, padł rekord Islandii, skijumping.pl, 23 listopada 2020 .
Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Islandii w skokach narciarskich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy