Reprezentacja Jugosławii w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Jugosławii w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Jugosławii w piłce nożnej mężczyzn (mac. Репрезентација на Југославија во фудбал за мажи, serb.-chor. Reprezentacija Jugoslavije u fudbalu za muškarce / Репрезентација Југославије у фудбалу за мушкарце[1], słoweń. Reprezentanca Jugoslavije v nogometu za moške) – nieistniejący już narodowy zespół piłkarzy nożnych Jugosławii. W języku macedońskim, serbsko-chorwackim i słoweńskim reprezentacja Jugosławii nosiła przydomek Plavi (Niebiescy). Do zmian ustrojowych w 1929 drużyna występowała jako reprezentacja Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Jugosławia to siedmiokrotny uczestnik finałów Mistrzostw Świata i czterokrotny uczestnik Mistrzostw Europy.

Jugosławia była jednym z pierwszych uczestników Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W MŚ 1930 dotarła do półfinału (nie rozgrywano wtedy meczu o trzecie miejsce). W MŚ 1962 Jugosławia zajęła 4 miejsce, co jest największym sukcesem w historii jugosłowiańskiej piłki.

W pierwszym turnieju Mistrzostw Europy 1960 drużyna zajęła drugie miejsce po porażce w finale z ZSRR. W 1968 drużyna powtórzyła wynik, przegrywając tym razem z Włochami. W Mistrzostwach 1976, które odbywały się w Jugosławii, drużyna zajęła czwarte miejsce po przegranej z Holandią.

Spis treści

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W standardzie zagrzebskim (chorwackim) jako Reprezentacija Jugoslavije u nogometu za muškarce. Nazwa zapisywana jedynie w alfabecie łacińskim
  2. Jugosławia wywalczyła awans, ale ze względu na rozpoczęcie wojny w Bośni została zdyskwalifikowana

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Jugosławii w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy