Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Korei Południowej – zespół występujący w międzynarodowych zawodach piłkarskich od igrzysk olimpijskich 1948. Jest również nazywany Tygrysami Azji, a na podstawie osiągnięć uznawany za drugą najbardziej utytułowaną drużynę narodową w Azji po Japonii.

W 1928 powstał Związek Piłki Nożnej Korei. W czasie trwającej blisko dekadę okupacji japońskiej futbol zszedł na margines życia społecznego i niedługo potem związek został rozwiązany. Kiedy powstało niepodległe państwo koreańskie w 1948 roku reaktywowano również piłkarską centralę. Wtedy także Korea Południowa została członkiem FIFA, a od 1954 należy do Azjatyckiego Związku Piłki Nożnej.

Od połowy lat 50. rosła siła koreańskiej reprezentacji, która już wkrótce na kontynencie nie miała sobie równych i zdobyła dwa razy z rzędu Puchar Azji (1956, 1960), a w 1954 roku zadebiutowała na Mundialu gdzie jednak totalnie skompromitowała się przegrywając bardzo wysoko oba mecze (0:7 z Turcją i 0:9 z Węgrami, trzeciego meczu nie rozegrano). Na drugi występ Koreańczycy musieli czekać aż 32 lata, ale są od 1986 roku są już obecni na każdym światowym championacie, a swój największy sukces odnieśli w 2002, kiedy ekipa prowadzona przez Holendra Guusa Hiddinka została czwartą drużyną globu, co jest największym sukcesem azjatyckiego futbolu w historii. Koreańczycy biją jednak niechlubny rekord serii meczów bez zwycięstwa na mistrzostwach świata. W latach 1954 i 1986-1998 rozegrali 14 meczów, nie wygrywając żadnego. Złą passe przerwali dopiero w meczu z Polską w 2002 roku, wygrywając 2:0.

Wystąpiła również w Pucharze Konfederacji 2001 (będąc wraz z Japonią współgospodarzem imprezy). Zakończyła jednak udział w tym turnieju na fazie grupowej mimo dwóch zwycięstw (z Meksykiem 2:1 i Australią 1:0) i sześciu punktów na koncie. Trzeci mecz z Francją wysoko przegrali (0:5).

Obecnie selekcjonerem reprezentacji Korei Południowej jest Portugalczyk Paulo Bento[1].

Spis treści

Historia startów w Mistrzostwach Świata | edytuj kod

Udział w Mistrzostwach Świata 1954 | edytuj kod

Debiutancki występ Koreańczyków na mistrzostwach świata zakończył się już po fazie grupowej. Po dwóch przegranych meczach (z Węgrami 0:9 i Turcją 0:7) z zerowym dorobkiem punktowym i bilansem bramkowym 0:16 zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 1986 | edytuj kod

Trzydzieści dwa lata później na meksykańskim mundialu Korea Południowa grała w grupie A razem z Argentyną, Włochami i Bułgarią. Po jednym remisie (z Bułgarią 1:1) oraz dwóch porażkach (z Argentyną 1:3 i Włochami 2:3) z jednym punktem na koncie zajęła ostatnie miejsce w grupie i odpadła z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 1990 | edytuj kod

Włoski czempionat Koreańczycy zakończyli na fazie grupowej. Po przegraniu wszystkich trzech spotkań (z Belgią 0:2, Hiszpanią 1:3 oraz Urugwajem 0:1) z zerowym dorobkiem punktowym zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 1994 | edytuj kod

Na boiskach Stanów Zjednoczonych piłkarze Korei Południowej grali w grupie C razem z Niemcami, Hiszpanią i Boliwią. Po dwóch remisach (z Hiszpanią 2:2 i Boliwią 0:0), oraz jednej porażce z Niemcami 2:3 z dwoma punktami na koncie zajęli trzecie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 1998 | edytuj kod

Na francuskim czempionacie koreańscy zawodnicy grali w grupie E razem z Holandią, Meksykiem i Belgią. Po jednym remisie z Belgią 1:1 i dwóch porażkach (1:3 z Meksykiem i 0:5 z Holandią) z jednym punktem na koncie zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 2002 | edytuj kod

Rok 2002 był rokiem, w którym Koreańczycy organizowali razem z Japonią mistrzostwa świata. Zagrali w nich w grupie D razem ze Stanami Zjednoczonymi, Portugalią i Polską. Po dwóch zwycięstwach (z Polską 2:0, oraz Portugalią 1:0) i jednym remisie z USA (1:1) z siedmioma punktami na koncie zajęli pierwsze miejsce w grupie i awansowali tym samym do 1/8 finału. W tej fazie mistrzostw zmierzyli się z Włochami z którymi wygrali po dogrywce 2:1. W ćwierćfinałach trafili na reprezentację Hiszpanii z którą zwyciężyli 5:3 w serii rzutów karnych. W półfinałach zagrali z reprezentacją Niemiec z którą przegrali 0:1. W meczu o trzecie miejsce musieli uznać wyższość reprezentacji Turcji z którą przegrali 2:3. Zostali więc tym samym czwartą drużyną świata.

Udział w Mistrzostwach Świata 2006 | edytuj kod

Koreańczycy grali na tym mundialu w grupie G razem ze Szwajcarią, Francją i reprezentacją Togo. Po jednym zwycięstwie z Togo 2:1, remisie z Francją 1:1 oraz porażce ze Szwajcarią 0:2 z czterema punktami na koncie zajęli oni trzecie miejsce w grupie i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 2010 | edytuj kod

Korea Południowa na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA grała w grupie B razem z Argentyną, Grecją i Nigerią. Po jednym zwycięstwie z Grecją 2:0, jednym remisie z Nigerią 2:2, oraz porażce z Argentyną 1:4 z czterema punktami na koncie zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do dalszej fazy turnieju. W 1/8 finału trafili na reprezentację Urugwaju z którą przegrali 1:2 i odpadli z turnieju.

Udział w Mistrzostwach Świata 2014 | edytuj kod

Reprezentacja Korei Południowej zakończyła swój udział na Mistrzostwach Świata w Brazylii, zajmując ostatnie miejsce w grupie, nie uzyskując awansu do 1/8 finału.

Udział w Mistrzostwach Świata 2018 | edytuj kod

Korea Południowa na Mistrzostwach Świata w Rosji odpadła już w fazie grupowej, po przegranych ze Szwecją 0:1 oraz Meksykiem 1:2. W swoim ostatnim trzecim meczu na turnieju zdołała jednak wygrać 2:0 z Niemcami.

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Trenerzy Korei Południowej od 1994 roku | edytuj kod

Mistrzostwa Świata 2002 | edytuj kod

Mecze grupowe
1/8 finału
  • 18.06.02, Daejeon, Włochy 2:1 (‘złoty gol’ w dogrywce – Seol Ki-hyeon '88, Ahn Jung-hwan '117)
Ćwierćfinał
Półfinał
Mecz o 3. miejsce
  • 29.06.02, Daegu, Turcja 2:3 (Lee Eul-yong '9, Song Chong-gug ’90)

Mistrzostwa Świata 2006 | edytuj kod

Mecze grupowe

13 czerwca 2006

18 czerwca 2006

23 czerwca 2006

Rekordziści | edytuj kod

     Kolorem niebieskim zaznaczono wciąż aktywnych piłkarzy

Aktualizacja: 1 lutego 2019

Aktualizacja: 1 lutego 2019

Przypisy | edytuj kod

  1. Paulo Bento trenerem reprezentacji Korei Południowej (sport.tvp.pl), www.sport.tvp.pl [dostęp 2018-08-17] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Azjatyckie reprezentacje narodowe w piłce nożnej (AFC)

  1. a b Reprezentacje nienależące do FIFA
Piłka nożna w Korei południowej


Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy