Reprezentacja Kraju Basków w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Kraju Basków w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 9 paź 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mecz Katalonia – Kraj Basków na Camp Nou Prezentacja przed meczem Kraj Basków - Katalonia na San Mamés Ikurrina – flaga Baskonii Stadion San Mamés w Bilbao

Reprezentacja Baskonii w piłce nożnej – niezrzeszona w FIFA ani UEFA drużyna reprezentująca położoną w Hiszpanii wspólnotę autonomiczną Baskonia. Jednocześnie do drużyny powoływani są zawodnicy baskijskiego pochodzenia wywodzący się również z całego obszaru Baskonii, tj. także z Nawarry oraz francuskiej części baskijskiego terytorium. W rezultacie różne były też nazwy owej drużyny. Nazwa Euskadi (lata 1999–2007) nawiązywała do Kraju Basków w wąskim znaczeniu, Euskal Herria (2007) w szerokim, zaś od 2010 używana jest neutralna nazwa Euskal Selekzioa (baskijska reprezentacja)[1].

Drużyną kieruje Baskijska Federacja Piłkarska (bas. Euskadiko Futbol Federakundea).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Debiut baskońskiej drużyny miał miejsce 3 stycznia 1915 roku, kiedy to na San Mamés w Bilbao gospodarze pokonali reprezentację Katalonii 6:1. W latach 1915–1916, a także w latach 1930–1931 obie reprezentacje mierzyły się w seriach spotkań. W roku 1937 drużyna z Baskonii odstąpiła od tej reguły i za namową José Antonio Aguirre, ówczesnego prezydenta Kraju Basków, a wcześniej piłkarza Athleticu Bilbao, rozpoczęła cykl spotkań wyjazdowych. Miało to na celu uzyskanie funduszy na rzecz sprawy Basków podczas hiszpańskiej wojny domowej. Drużyna Kraju Basków rozegrała między innymi spotkania z klubami z ligi radzieckiej. W 1937 roku miał również miejsce mecz przeciwko reprezentacji Śląska, który rozegrano w Katowicach, a w którym 4:3 zwyciężyli goście[2]. Począwszy od połowy roku 1937 Baskowie regularnie rozgrywali spotkania z klubami i lokalnymi reprezentacjami z Meksyku i Kuby. Reprezentacja Kraju Basków wzięła nawet udział w meksykańskiej Primera División w sezonie 1938/1939, gdzie zajęła drugie miejsce.

W okresie dyktatury generała Francisco Franco występy reprezentacji lokalnych, takich jak drużyny Kraju Basków, Katalonii, Galicji, czy Asturii były całkowicie zakazane.

Na ponowne występy Euskadi trzeba było czekać do roku 1979. Od tego czasu reprezentacja Baskonii regularnie potykała się w okresie świątecznym z drużynami z Europy, Afryki, czy Ameryki Południowej, jednak w przeciwieństwie do swojego katalońskiego odpowiednika, na San Mamés nigdy nie przyjechały najlepsze drużyny świata, jak choćby Brazylia, czy Argentyna.

Drużyna złożona z amatorów i graczy Tercera División występująca pod szyldem Kraju Basków zwyciężyła w organizowanym w 2005 roku przez UEFA Pucharze Regionów, pokonując w finale drużynę z zachodniej Sofii. Jest to, jak do tej pory, jedyne trofeum wywalczone przez reprezentację Kraju Basków.

Aktualny skład | edytuj kod

Skład powołany na ostatni, jak dotąd, mecz drużyny Kraju Basków przeciwko Boliwii (29 grudnia 2012 r.)[3]. Wszystkie informacje aktualne na dzień 30 grudnia 2012 r.

Ustawienie na mecz z Boliwią (2012) | edytuj kod

Lista spotkań | edytuj kod

Trenerzy | edytuj kod

Rekordy | edytuj kod

Dane aktalne na dzień 29 grudnia 2012 roku.

Liczba występów | edytuj kod

Bramki | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Selección Absoluta, Histórico de Partidos (hiszp.). Baskijska Federacja Piłkarska. [dostęp 2013-01-04].
  2. N. Sussermann. Baskowie zwyciężają Śląs 4:3. „Przegląd Sportowy”, s. 2, 1937-06-10 (pol.). 
  3. Convocatoria (hiszp.). EFF. [dostęp 2012-12-26].
  4. a b c Zawodnik kontuzjowany, jednocześnie powołano do składu Xabiego Castillo.
  5. Z powodu kontuzji, zastąpiony przez Mikela Labakę.
Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Kraju Basków w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy