Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Reprezentacja Maroka przed meczem z Czechami w 2009

Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn – zespół biorący udział w imieniu Maroka w zawodach piłkarskich.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Była pierwszą drużyną z Afryki, która awansowała z rozgrywek grupowych na mistrzostwach świata. W drugiej rundzie Mundialu 1986 "Lwy Atlasu" przegrały z RFN 0:1. Szesnaście lat wcześniej (1970) podobnie jak w 1994 i 1998 roku zmagania mundialowe zakończyli już po fazie grupowej.

W 1976 roku Maroko jedyny raz zdobyło Puchar Narodów Afryki. Później dwukrotnie – w 1980 (III miejsce) i 2004 roku (II miejsce) – stawało na podium mistrzostw Czarnego Kontynentu. W 1986 i 1988 zajęło czwarte miejsce, w 1998 i 2017 osiągnęło ćwierćfinał tych rozgrywek.

W połowie lat 90. piłkarzami marokańskimi zaczęły interesować się kluby europejskie. Mustapha Hadji był liderem Coventry City w czasie, kiedy zespół ten występował w Premier League. W defensywie Deportivo La Coruña przez sześć lat grał Noureddine Naybet, kapitan reprezentacji podczas Mundialu 1998. Przez jakiś czas jego partnerem w Deportivo był napastnik Salaheddine Bassir. W ligach europejskich wyróżniali się także obrońca Youssef Rossi oraz pomocnicy Youssef Chippo i Saïd Chiba. Dzisiaj także wielu piłkarzy obecnej kadry gra na Starym Kontynencie. Większość z nich to wychowankowie Rai Casablanca, jednego z najlepszych klubów w Afryce, trzykrotnego triumfatora Ligi Mistrzów.

W grudniu 2005 roku z funkcji selekcjonera reprezentacji po miesiącu pracy zwolniony został Francuz Philippe Troussier. Jego następcą został Mohammed Fakhir. Prowadzona przez niego drużyna w Pucharu Narodów Afryki 2006 nie wygrała meczu i pożegnała się z turniejem już po fazie grupowej. Po coraz słabszych wynikach drużyny w spotkaniach towarzyskich, szefowie federacji postanowili – w sierpniu 2007 roku – zatrudnić doświadczonego szkoleniowca z zagranicy. Ich wybór padł na Francuza Henri Michela, wcześniej pracującego z reprezentacją Maroka w latach 1995-2000. Jednak druga kadencja Michela była znacznie krótsza – został zwolniony już w lutym 2008 roku po porażce w Pucharze Narodów Afryki (runda grupowa) oraz krytyce piłkarzy i działaczy związku[1]. Zastąpił go jego rodak Roger Lemerre. Później marokańską kadrę prowadzili kolejno Eric Gerets, Rachid Taoussi, Hassan Benabicha, oraz Badou Ezzaki. Obecnie od 2016 roku trenerem ekipy Maroka jest Francuz Hervé Renard.

Do eliminacji mistrzostw świata w Brazylii w 2014 z kolei Maroko przystąpiło od drugiej rundy. Zostało w niej przydzielone do grupy C razem z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Tanzanią i Gambią. Po dwóch zwycięstwach, trzech remisach i porażce Marokańczycy nie awansowali ostatecznie do mundialu w Brazylii kosztem WKS-u.

Co nie udało się w 2014 roku udało się cztery lata później. W eliminacjach do rosyjskiego czempionatu najpierw w drugiej rundzie Maroko wygrało 2:1 dwumecz z Gwineą Równikową, a w trzeciej rundzie grając w grupie C z WKS-em, Gabonem i Mali zdobyli ostatecznie dwanaście punktów po trzech zwycięstwach i trzech remisach, uzyskując bezpośrednią kwalifikację do turnieju głównego.

Mistrzostwa Świata 2018 | edytuj kod

Na mundialu 2018 Maroko zagrało w grupie B razem z Portugalią, Hiszpanią, oraz Iranem.

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Mecze i wyniki | edytuj kod

2017 | edytuj kod

2018 | edytuj kod

2019 | edytuj kod

Zawodnicy | edytuj kod

Obecny skład | edytuj kod

Następujący piłkarze zostali powołani przez selekcjonera Hervé Renard do kadry na towarzyskie mecze z reprezentacją Ukrainy (31 maja 2018), reprezentacją Słowacji (4 czerwca 2018) i reprezentacją Estonii (9 czerwca 2018).

Mecze i gole wg stanu z 4 czerwca 2018 po meczu ze Słowacją.

Ostatnio powołani | edytuj kod

Następujący piłkarze zostali również powołani do marokańskiej kadry w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Selekcjonerzy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn w bazie FIFA (ang.)

Uwagi | edytuj kod

  1. Stan aktualny na 29 czerwca 2019.

Przypisy | edytuj kod

  1. Awenlimobor Sylvester: Morocco Sack Henry Michel (ang.). 2008-02-07. [dostęp 2008-02-07].
  2. Maroko było gospodarzem turnieju w 2015 roku, ale na 2 miesiące przed rozpoczęciem turnieju władze tego kraju w obawie przed epidemią wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zrezygnowały z organizacji turnieju. W ramach sankcji CAF, reprezentacja została zdyskwalifikowana i wykluczona z mistrzostw.
  3. Morocco fined, banned from two AFCON tournaments, Afrykańska Konfederacja Piłkarska, Malabo , 6 lutego 2015 [dostęp 2015-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-26]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy