Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej – drużyna reprezentująca swój kraj na arenie międzynarodowej. Pierwszy mecz międzynarodowy rozegrała w 1952 przeciwko Polsce, z którą rozegrała najwięcej międzynarodowych meczów (19). Przez prawie czterdzieści lat swojego istnienia pozostawała w cieniu drużyny narodowej sąsiadów z Niemiec Zachodnich.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Największe sukcesy NRD związane są z osobą trenera Georga Buschnera. Pod jego selekcjonerskim okiem reprezentacja zdobyła trzy medale olimpijskie – złoty w 1976 roku, srebrny w 1980 i brązowy w 1972 roku, oraz jedyny raz w historii awansowała do finałów mistrzostw świata. Na Mundialu 1974 spotkała się w grupie z drużyną RFN, którą po golu Jürgena Sparwassera pokonała 1:0. W drugiej rundzie przegrała rywalizację z Holandią i Brazylią.

Dziesięć lat przed tymi mistrzostwami – w 1964 roku – piłkarze NRD, prowadzeni przez Węgra Károlya Sósa wywalczyli brązowy medal na igrzyskach olimpijskich.

Po zjednoczeniu ośmiu zawodników, którzy mieli na swoim koncie występy w reprezentacji NRD, zagrało w drużynie narodowej Niemiec. Ale tylko dwóch z nich – obrońca Matthias Sammer i napastnik Ulf Kirsten – zdołało wywalczyć stałe miejsce w pierwszej jedenastce zespołu.

Eliminacje Euro 92 (ostatni mecz) | edytuj kod

Anderlecht-Bruksela, Drużyna NRD pozdrawia tłum po ostatnim meczu w historii

Losowanie grup kwalifikacyjnych do Mistrzostwa Europy 1992 nastąpiło 2 lutego 1990 r. Niemcy Wschodnie (koszyk nr 3) znalazły się w 5 grupie wraz z Belgią, Walią, Luksemburgiem oraz Niemcami Zachodnimi. 23 sierpnia 1990 r. wschodnioniemiecki parlament potwierdził zjednoczenie na 3 października. Pierwszy mecz w eliminacjach NRD rozegrała z Belgią 12 września 1990 w Brukseli. Przygotowania do meczu były już na tyle zaawansowane, że nie można było go anulować. To zarazem ostatni oficjalny mecz tej reprezentacji. NRD wygrała 2-0, a oba gole strzelił kapitan Matthias Sammer (73', 90'). Na 21 listopada 1990, został jeszcze zaplanowany mecz towarzyski z Niemcami Zachodnimi w Lipsku, który pierwotnie miał być grą kwalifikacyjną do Euro '92. Ze względu na proces zjednoczeniowy i zamieszki na stadionach mecz został ostatecznie odwołany[1].

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Rekordziści | edytuj kod

Piłkarze NRD w barwach reprezentacji Niemiec | edytuj kod

Trenerzy reprezentacji NRD | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sven Goldmann: Mit 20 Jahren Verspätung: DDR-Elf tritt gegen BRD-Auswahl an. Sport. Der Tagesspiegel, 10. November 2010, abgerufen am 21. November 2010

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy