Reprezentacja Serbii i Czarnogóry w piłce siatkowej mężczyzn


Reprezentacja Serbii w piłce siatkowej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Reprezentacja Serbii i Czarnogóry w piłce siatkowej mężczyzn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Serbii w piłce siatkowej mężczyzn – drużyna, która reprezentuje Serbię w piłce siatkowej mężczyzn. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Piłki Siatkowej Serbii.

Siatkarska drużyna Serbii jest wg FIVB oficjalnym sukcesorem tradycji reprezentacji Jugosławii[2]. Należy jednak pamiętać, iż według prawa międzynarodowego (Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 777 poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją nr 47/1) Federalna Republika Jugosławii (dzisiejsza Republika Serbii) nie jest kontynuatorem prawnym Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jako Federalna Republika Jugosławii, reprezentacja osiągnęła największe sukcesy z Zoranem Gajiciem. Najpierw brąz na IO w Atlancie w 1996 r., w 1998 r. II miejsce na po porażce z Włochami, a w 2000 r. na IO w Sydney złoto po pokonaniu w finale 3:0 Rosjan, jeszcze rok później z tym samym trenerem złoto ME w Ostrawie. Na w 2002 r. po porażce z Brazylią w półfinale, doznali porażki w meczu o brąz z Francją 3:0, wracając bez medalu. Podczas LŚ 2003 doszli do finału z Brazylią i ten mecz jest uznawany za najlepszy w tej dyscyplinie sportu w historii. Ulegli po niezwykle emocjonującym meczu w tie-breaku 31:29! Na ME 2003 jechali jako faworyt, w półfinale znowu doznali porażki z Francją tym razem 3:2, a w meczu o brąz przegrali z Rosją 3:1, przeciwnikiem z rundy grupowej, z którym wtedy wygrali (przegrali tylko ostatni mecz 3:2 z Polakami). Podczas 2004 w Rzymie zdobyli brąz po gładkim pokonaniu Bułgarów 3:0. Przyszły IO 2004 w Atenach, gdzie pojechali bronić tytułu. W pierwszym meczu zostali sensacyjnie rozgromieni przez Polskę 3:0, ale następnych meczów nie przegrali. Jednak na ich nieszczęście jakimś wirusem zarazili się ich podstawowi gracze m.in. Ivan Miljković, Vladimir Grbić, jego brat Nikola i Andrija Gerić. Mimo walki przegrali w ćwierćfinale z Rosją 3:1. W 2005 r. zostali gospodarzami finału LŚ, a także współgospodarzami ME wraz z Włochami. W rundzie grupowej LŚ wygrali 2 mecze z Polską, raz u siebie, raz w katowickim Spodku. W półfinałowym meczu w Belgradzie przegrywali już 2:0 i w 3. secie 22:17, jednak po silnych zagrywkach Miljkovicia wygrali 3. seta, pogrążając Polaków (trenowanych już przez Raúla Lozano) w 5 setach. Na ME u siebie nie mieli kłopotów z wygraniem grupy. Po emocjonującym półfinale z Włochami w Rzymie przegrali 3:2. W meczu o 3. miejsce gładko pokonali Hiszpanów 3:0. W kolejnym sezonie podczas Ligi Światowej w 2006 r. znów spotkali się z Polską, wygrywając 3 mecze grupowe i zamykając tym samym Polakom drogę do turnieju finałowego w Moskwie. Tak podkreślił się syndrom, że są katami Polaków (należy wspomnieć, iż w turnieju kwalifikacyjnym, który odbył się w Katowicach do IO w Sydney, przegrywali 23:17 w 4. secie, a i tak wygrali 3:1). Pojechali do Moskwy, lecz wygrali tam tylko jeden mecz 3:2 z Francją. Mecze z Rosją i Bułgarią zakończyły się 3 setową klęską. Trener Ljubomir Travica został zastąpiony przez swojego asystenta Igora Kolakovicia. Na w 2006 r. do kadry wrócił Vladimir Grbić. Serbowie wygrali na inaugurację 3:0 z Rosją, w dalszej fazie turnieju spisywali się świetnie do meczu z Polską. W tym ważnym spotkaniu Polacy przełamali niemoc i pokonali Serbów 3:0. Wynik ten oznaczał półfinałowy pojedynek z Brazylią. Na ten mecz Serbowie się bardzo zmotywowali, jednak nie sprostali warunkom rywala i po walce przegrali 3:1. W meczu o brąz ulegli 3:1 Bułgarom, powtarzając wynik sprzed 4 lat, czyli powrót bez medalu.

Udział w międzynarodowych turniejach | edytuj kod

Trenerzy reprezentacji | edytuj kod

Dawne składy | edytuj kod

Skład brązowych medalistów Mistrzostw świata 2010 | edytuj kod

Trener: Igor Kolaković
Asystent: Željko Bulatović[4][5]

Skład reprezentacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 | edytuj kod

Trener: Igor Kolaković
Asystent: Željko Bulatović[6][7]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. todor66.com: Men Volleyball European Championship 1995 Qualification. [dostęp 2019-01-24].
  2. AFFILIATED NATIONAL FEDERATIONS at FIVB official website, 24 stycznia 2019
  3. Associated Press: Volleyball Boots Yugoslav Team. [dostęp 2019-01-24].
  4. FIVB 2010 Men's Volleyball World Championship - Serbia - Team Composition (ang.). fivb.org. [dostęp 25 lipca 2013].
  5. Nasi rywale na mistrzostwach: Serbia (pol.). siatka.org. [dostęp 25 lipca 2013].
  6. TEAM COMPOSITION - Serbia (ang.). fivb.org. [dostęp 2013-07-25].
  7. Dwunastka Serbów na IO (pol.). s24.pl. [dostęp 2013-07-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Serbii i Czarnogóry w piłce siatkowej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy