Reprezentacja Wietnamu w piłce nożnej mężczyzn


Reprezentacja Wietnamu w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Drużyna Wietnamu na Puchar Azji w Piłce Nożnej 2019

Reprezentacja Wietnamu w piłce nożnej – zespół piłkarski reprezentujący Wietnam w meczach i turniejach międzynarodowych.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Reprezentanci Wietnamu w piłce nożnej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

 Osobne artykuły: Reprezentacja Wietnamu Północnego w piłce nożnej mężczyznReprezentacja Wietnamu Południowego w piłce nożnej mężczyzn.

W latach 1945–1976, w czasie podziału państwa wietnamskiego na Demokratyczną Republikę Wietnamu i Wietnam Południowy, istniały dwie wietnamskie reprezentacje. Reprezentacja DR Wietnamu grała rzadko, najczęściej z drużynami z innych państw socjalistycznych, głównie z KRLD i Chinami. Ostatni raz wystąpiła w 1966 roku. Reprezentacja Wietnamu Południowego była znacznie aktywniejsza na futbolowej arenie międzynarodowej. Dwukrotnie – w 1956 i 1960 roku – brała udział w finałach rozgrywek o Puchar Azji. W obu turniejach zajęła czwarte miejsce.

Wietnam Południowy brał też udział w eliminacjach do mistrzostw świata w roku 1974. Jednak przegrał wszystkie mecze w swojej grupie (0:1 z Hongkongiem i 0:4 z Japonią).

Po zjednoczeniu i proklamowaniu w lipcu 1976 roku Socjalistycznej Republiki Wietnamu drużyna narodowa nie zagrała ani razu przez piętnaście lat. Dopiero w listopadzie 1991 meczem z Filipinami Wietnam powrócił do rodziny piłkarskich drużyn narodowych.

Od tego czasu ani razu nie udało mu się awansować ani do finałów mistrzostw świata, ani rozgrywek o Puchar Azji. W tej drugiej imprezie zadebiutowała w 2007 roku jako jeden z czterech gospodarzy turnieju.

Od 2005 do 2007 roku trenerem Wietnamu był po raz trzeci w karierze Alfred Riedl, były selekcjoner reprezentacji Austrii.

W 2007 reprezentacja Wietnamu odniosła swój największy sukces w historii dochodząc do ćwierćfinału Pucharu Azji.

Obecnym selekcjonerem kadry Wietnamu jest Park Hang-seo[1].

Udział w Mistrzostwach Świata | edytuj kod

Udział w Pucharze Azji | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. HLV Park Hang-seo: Bóng đá Việt Nam còn vươn xa ở châu Á, voatiengviet.com [dostęp 2018-01-28] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reprezentacja Wietnamu w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy