Republikańska Partia Społeczna


Republikańska Partia Społeczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Republikańska Partia Społeczna (RPS) – mała polska partia polityczna o profilu konserwatywnym i socjalnym, działająca w latach 2003–2005.

Spis treści

Historia | edytuj kod

RPS została zarejestrowana 6 marca 2003 (zgłoszona do ewidencji w poprzednim miesiącu). Założona została z inicjatywy grupy byłych polityków Akcji Wyborczej Solidarność, wywodzących się z Ruchu Społecznego AWS i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”[1]. Zarejestrowano ją pod numerem EwP 164 w ewidencji partii politycznych.

Na czele nowego ugrupowania stanął Krzysztof Kawęcki[2], wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Do partii przystąpiła grupa parlamentarzystów AWS z kadencji 1997–2001, uzyskała nadto wsparcie Mariana Krzaklewskiego.

Ugrupowanie nie podjęło szerszej działalności, w 2004 poparło Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Płażyńskiego (z jego listy startowała do Parlamentu Europejskiego członkini RPS Bożena Adamska, przy czym inna członkini partii Elżbieta Kurzępa kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości). 5 listopada 2004 RPS została wykreślona z rejestru. W 2005 pojedynczy jej członkowie kandydowali do Sejmu z list PiS oraz Partii Centrum. Po wyborach partia została postawiona w stan likwidacji. Wielu jej działaczy przystąpiło potem do PiS. Część współtworzyła później Ruch Przełomu Narodowego, z którym przystąpiła potem do Prawicy Rzeczypospolitej (m.in. Krzysztof Kawęcki).

Władze | edytuj kod

Prezes:

Wiceprezesi:

Przewodniczący Rady Krajowej:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nowa partia: RPS, „Gazeta Wyborcza” z 1 grudnia 2003.
  2. Informacje na stronie RPS
Na podstawie artykułu: "Republikańska Partia Społeczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy