Republika Dalekiego Wschodu


Na mapach: 51°50′N 107°36′E/51,833333 107,600000

Republika Dalekiego Wschodu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rząd Republiki Dalekiego Wschodu. W środku Piotr Nikiforow 20-kopiejkowy znaczek RDW wydrukowany w 1922 w Czycie

Republika Dalekiego Wschodu (ros. Дальневосточная Республика (ДВР), Dalniewostocznaja Riespublika) – państwo marionetkowe istniejące w północno-wschodniej Azji w latach 1920-1922.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zorganizowane w kwietniu 1920 przez bolszewików pod kierownictwem Iwana Smirnowa we wschodniej Syberii państwo marionetkowe. Motywem jego powołania, po rozbiciu przez Armię Czerwoną wojsk admirała Aleksandra Kołczaka i jego egzekucji, była chęć uniknięcia przez Rosję Sowiecką otwartego konfliktu militarnego z Japonią wobec zajmowania przez wojska japońskie Zabajkala w ramach rozpoczętej w 1918 antysowieckiej ekspedycji syberyjskiej wojsk Ententy.

Marionetkowa republika, ze stolicą początkowo w Wierchnieudinsku, a od października 1920 w Czycie obejmowała terytorium wschodniosyberyjskich obwodów Imperium Rosyjskiego: zabajkalskiego, nadmorskiego, kamczackiego i amurskiego. Miała być państwem buforowym pomiędzy Rosją Sowiecką a Chinami i Japonią, o ustroju demokratycznym i kapitalistycznym systemie gospodarczym, co przewidywała uchwalona przez zgromadzenie ustawodawcze 6 kwietnia 1920 konstytucja republiki.

W lipcu 1920 Republika Dalekiego Wschodu rozpoczęła rozmowy z władzami japońskimi, w których zobowiązała się, że ustrój komunistyczny nie zostanie przyjęty w republice, Armia Czerwona nie będzie dopuszczona na jej terytorium, a własność i prawa obywateli Japonii będą zachowane. 17 lipca zostało zawarte na tych zasadach porozumienie z Japończykami, 25 lipca rozpoczęła się ewakuacja wojsk japońskich z Zabajkala, zakończona 15 października 1920.

Armia Czerwona pod flagą wojsk Republiki Dalekiego Wschodu rozbiła siły Białych na Zabajkalu dowodzone przez Grigorija Siemionowa (lipiec-październik 1920). Pomiędzy czerwcem a sierpniem 1921 Armia Czerwona pod flagą własną i wojsk RDW rozbiła wojska barona Romana von Ungern-Sternberga w Mongolii. On sam został wzięty do niewoli 20 sierpnia 1921. Operację nadzorował Smirnow.

Działania na Zabajkalu były koordynowane przez Syberyjski Komitet Rewolucyjny kierowany przez Smirnowa. Ewakuacja wojsk japońskich z Zabajkala w październiku 1920 (pozostały jedynie we Władywostoku) oznaczała koniec zagranicznej interwencji militarnej w Rosji, zaś likwidacja sił Ungern-Sternberga - faktyczne wykluczenie zagrożenia ze strony Białych na Syberii. Po likwidacji zagrożenia ze strony Ungerna i jego ujęciu, Smirnow został 29 sierpnia 1921 roku odwołany z funkcji przewodniczącego Syberyjskiego Komitetu Rewolucyjnego i przewodniczącego Biura Syberyjskiego RKP(b).

W czerwcu 1922 roku zgromadzenie ludowe Republiki Dalekiego Wschodu opowiedziało się za przyłączeniem do RFSRR. 15 listopada 1922, po pełnej ewakuacji wojsk japońskich, RDW została oficjalnie włączona do Rosyjskiej FSRR.

Prezydenci Republiki Dalekiego Wschodu | edytuj kod

Premierzy Republiki Dalekiego Wschodu | edytuj kod

Bibliografia, linki | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (państwo historyczne):
Na podstawie artykułu: "Republika Dalekiego Wschodu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy