Republika Wewczani


Republika Wewczani w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Republika Wewczanimikronacja w południowo-zachodniej Macedonii Północnej, przy granicy z Albanią, obejmująca wieś Wewczani.

Historia | edytuj kod

Wewczani jest prawosławną wsią[2], otoczoną wsiami muzułmańskimi. Gdy zaczęła się rozpadać Jugosławia i wybuchły związane z tym procesem konflikty etniczne, mieszkańcy wsi przeprowadzili referendum w sprawie niepodległości, w którym tę ideę poparło 99% głosujących[1]. Niepodległości państwa nie uznało żadne inne państwo, włącznie z Republiką Macedonii[2], która powstanie samozwańczej małej republiki zignorowała[1]. Mieszkańcy nowego państwa szybko zgromadzili zapasy broni i amunicji, ogłaszając gotowość do obrony swojej niepodległości w przypadku napaści na Wewczani. Nowe państwo przyjęło własny herb, flagę, walutę i wzór paszportu. Waluta nie jest jednak obecnie w powszechnym użyciu, by nie naruszać macedońskiego prawa. Mieszkańców wsi ominęły także rozgrywające się w Macedonii walki między rządem centralnym i albańską mniejszością[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Macedonia Tolerates A 'Republic' In Its Midst (pol.). W: The New York Times [on-line]. 2002-01-06. [dostęp 2013-09-29].
  2. a b c Bartosz Król. Ochryda - kolebka Macedonii. „NA przejazd”. 5/2013 (7). s. 14-15 (pol.). 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Republika Wewczani" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy