ResearchGATE


ResearchGate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z ResearchGATE) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ResearchGate – międzynarodowy, bezpłatny serwis społecznościowy, skierowany do naukowców wszystkich dyscyplin.

Opis | edytuj kod

Na portalu zarejestrowało się ponad 4 miliony użytkowników ze 193 państw[1][2]. ResearchGate został założony w 2008 roku przez Ijada Madischa i Sörena Hofmayera, studentów medycyny. Siedziba firmy znajduje się w Berlinie.

Strona internetowa oferuje swobodny dostęp do serwisów Web 2.0. Baza danych ResearchGate zawiera ponad 67 milionów haseł[3][4]. Użytkownicy tworzą prywatny profil, na którym mają możliwość opublikowania własnych prac naukowych, wykładów, referatów i artykułów. ResearchGate posiada także wiele funkcji charakterystycznych dla serwisów społecznościowych: możliwość wymiany wiadomości w sieci, utrzymywanie kontaktów z innymi użytkownikami na forach internetowych, tworzenie blogu oraz udział w wirtualnych grupach dyskusyjnych, których liczba przekroczyła już 1100. Wiele organizacji naukowych takich jak International Academy of Life Sciences (IALS) lub European Science Foundation korzysta z platformy ResearchGate jako narzędzia do komunikacji pomiędzy swoimi członkami.

Przy poszukiwaniu literatury naukowej, internauci mogą korzystać z takich baz danych jak: PubMed, ArXiv, IEEE, CiteSeer, czy NASA Library. ResearchGate umożliwia samodzielne archiwizowanie tekstów (Self-Archiving), korzystanie z wirtualnej biblioteki (Virtual Library), oraz tworzenie tzw. Microarticles, czyli abstraktów do 306 słów. Dodatkowo użytkownicy korzystają z aplikacji Similar Abstract Search Engine (SASE), która przeprowadza semantyczną analizę wybranego abstraktu w celu odszukania powiązanych z nim artykułów.

Ponadto w zakładce ResearchJobs znajdują się oferty pracy w branży naukowej. Wyszukiwanie jest ułatwione za pomocą takich kategorii jak: słowo klucz, stanowisko, branża, czy państwo.

Przypisy | edytuj kod

  1. Professor Facebook, The Economist. 2012-02-12. [dostęp 2012-02-12].
  2. ResearchGate - About us (ang.). [dostęp 2014-04-22].
  3. Eine Bühne für alle. Wie Wissenschaft 2.0 Forscher ins Netz zieht. In: Frankfurter Allgemeine Zeitung. (5.08.2009)
  4. ResearchGate - Fact sheet (ang.). [dostęp 2014-04-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "ResearchGATE" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy