Rewera Stanisławów


Rewera Stanisławów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rewera Stanisławów (oficjalna nazwa: Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy „Rewera” Stanisławów) – nieistniejący polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy) założony w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie) w 1908 pod nazwą SKS „Rewera” Stanisławów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chronologia nazw:

  • 1908–1919: SKS „Rewera” Stanisławów
  • 1919–1939: WCKS „Rewera” Stanisławów

Jeden z pierwszych w historii zespołów piłkarskich utworzonych przez Polaków na ziemiach polskich. Powstał w 1908 roku[1]. Jego nazwa pochodziła od przydomku Stanisława Potockiego (ojca założyciela miasta – Andrzeja Potockiego), a z łacińskiego zwrotu „re vera” można ją przetłumaczyć na język polski, jako „w rzeczy samej”.

Zespół piłkarski nigdy nie zakwalifikował się do rozgrywek polskiej ekstraklasy, a jego największym sukcesem okazało się wywalczenie wicemistrzostwa lwowskiego OZPN w sezonie 1928 po przegraniu barażów z Polonią Przemyśl (0:3, 3:1 i 2:4) oraz (po 1933) wielokrotne mistrzostwo ligi okręgowej Stanisławowskiego OZPN[2]. Liga okręgowa (było ich kilkanaście) była wtedy druga po ekstraklasie.

W 1934 Rewera dotarła do drugiego poziomu (półfinałów) gier barażowych o awans do I ligi, przegrywając w dwumeczu (1:0 w Stanisławowie i 0:5 w Świętochłowicach) ze Śląskiem Świętochłowice.

W 1938 roku w rywalizacji o I ligę z pierwszą drużyną grupy śląskiej Dębem Katowice (2:2, 1:6), grupy małopolskiej Garbarnią Kraków (1:7, 1:4) oraz grupy lwowskiej Czarnymi Lwów (1:0, 0:2) niestety okazali się przegranymi.

W roku 1939 w sierpniu odbył się w Stanisławowie mecz piłki nożnej o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego pomiędzy Stanisławowem a Lwowem. Trenerem drużyny stanisławowskiej był czeski szkoleniowiec o nazwisku Boder, kierownikiem sekcji piłki nożnej był Wiktor Rodowicz (ojciec Maryli) – pracownik Firmy Pawłowski i spółka przy ulicy Sapieżyńskiej. Skarbnikiem był sierżant 48 PP Pan Pieszko[3].

Na skutek wybuchu II wojny światowej – działalność klubu została zawieszona, zaś po jej zakończeniu już nigdy go nie reaktywowano (w 1945 – w wyniku konferencji teherańskiej – Stanisławów znalazł się bowiem w granicach ZSRR).

Sukcesy | edytuj kod

Poszczególne sezony | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Був в Івано-Франківську й "Металіст" - UA-Футбол. (ukr.)
  2. http://west-football.org.ua/news/2009-01-08-224.
  3. Dzieje rozwoju sportu w Stanisławowie w latach 1908-1939 – Historia – Stanisławów Kresy.
  4. Sezon 1921 - Lwowski Związek Okręgowy Piłki Nożnej
  5. Sezon 1925 - Lwowski Związek Okręgowy Piłki Nożnej
  6. Sezon 1926 - Lwowski Związek Okręgowy Piłki Nożnej

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rewera Stanisławów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy