Rewiś dębowy


Rewiś dębowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rewiś dębowy (Neuroterus quercusbaccarum L.) – gatunek owadów z rodziny galasówkowatych[2]. Szkodnik żerujący na dębach i tworzący na nich galasy[3].

Spis treści

Cykl życiowy | edytuj kod

W ciągu roku powstają dwa pokolenia, a każde z nich wytwarza inny rodzaj galasów. Wiosną samica składa jaja na szypułkach męskich kwiatostanów dębu (czasami na liściach). Mają kulisty kształt, średnicę 4–7 mm i kolor od żółtozielonego do czerwonego. Przypominają wyglądem owoc czerwonej porzeczki. Na początku lata wylatują z nich dorosłe samce i samice, które po zapłodnieniu składają jaja na dolnej stronie liści dębu. Wylęgające się z nich larwy tworzą tarczowate, nieco owłosione galasy o średnicy 5–6 mm, początkowo żółtozielone, potem czerwone. Na jednym liściu może być nawet do 100 galasów. Znajdujące się w nich larwy zimują na opadłych liściach. Wiosną wylęgają się dorosłe owady, a ich samice składają jaja na kwiatostanach dębów i cykl życiowy się powtarza[3].

Występowanie | edytuj kod

Występuje w Europie, Azji Mniejszej i Afryce Północnej[4]. Pasożytuje na następujących gatunkach dębów: Quercus cerris, Quercus frainetto, Quercus infectoria, Quercus petraea, Quercus pubescens, Quercus robur[1].

Szkodliwość i zwalczanie | edytuj kod

Generalnie nie stanowi dla dębów poważnego problemu, czasami jednak może wyrządzić duże szkody wśród młodych dębów, np. w szkółkach. Na młodych drzewkach można usuwać liście z galasami lub galasy z liści zaraz po ich zauważeniu, pomaga też jesienne wygrabywanie i spalanie liści spod dębów[3].

Korelacje międzygatunkowe | edytuj kod

Leżące na ziemi galasy Neuroterus quercusbaccarum są często zjadane przez różne gryzonie. Małe galasy są atakowane przez niektóre błonkówki z rodzaju Synerga. Galasy średniej wielkości są atakowane przez Mesopolobus tibialis, duże przez Torymus auratus. Obydwa gatunki pasożytniczych błonkówek wpływają na końcową wielkość dojrzałych galasów[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Plant parasites of Europe (ang.). [dostęp 2018-03-31].
  2. Bogdan Wiśniowski. Katalog błonkówek (Insecta, Hymenoptera) Ojcowskiego Parku Narodowego. „Prądnik. Prace i materiały Muzeum im. prof. Władysława Szafera”. 26, s. 95-146, 2016. 
  3. a b c Common spangle gall wasp – Neuroterus quercusbaccarum. [dostęp 2018-03-31].
  4. Common spangle gall wasp. [dostęp 2018-03-31].
  5. Acta Ecologica. 1966. 11(1),1-15. [dostęp 2018-03-31].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Rewiś dębowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy