Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Na mapach: 52°24′45,79″N 16°56′53,52″E/52,412720 16,948200

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rezerwat Genius Loci Wał z X wieku i urządzenia multimedialne Widok z góry na wał z X wieku Mury XVI-wieczne Przeszklona fasada Ogród

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

Spis treści

Zakres i cele ekspozycji | edytuj kod

Rezerwat otwarto 30 czerwca 2012. Powierzchnia terenu (przekazanego przez kurię metropolitalną) wynosi 1002 m². Sam neomodernistyczny pawilon ekspozycyjny ma 631 m². Koszt budowy wyniósł około 9,7 miliona złotych[1].

W pełni interaktywna wystawa, wyposażona w multimedialne kioski i projektory holograficzne, zapoznaje widzów z pierwotną zabudową Ostrowa Tumskiego z X wieku. Początek ekspozycji stanowi sala kinowa z technologią 3D, w której wyświetlany jest film o początkach Poznania i przeprowadzanych w okolicy badaniach archeologicznych. Następnie przechodzi się do sal wyposażonych w szklane podłogi, pod którymi wyeksponowano wał grodu poznańskiego z X wieku oraz fundamenty muru biskupa Jana Lubrańskiego. Całość ma na celu zapewnić bezpośredni kontakt zwiedzających z historycznymi pamiątkami początków państwa polskiego i najstarszą zabudową grodową. Oprócz wystawy stałej obiekt posiada powierzchnie ekspozycyjne wystaw czasowych. Przy zachodniej ścianie znajduje się niewielki ogródek z ławkami.

Ulica ks. Posadzego, przy której stoi budynek rezerwatu, prowadzi po grzbiecie dawnego wału grodowego (konstrukcje rozpoczynają się około metr pod brukiem i sięgają prawie sześć metrów w głąb)[2].

Budynek, zaprojektowany przez pracownię Toya Design[3], jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. W holu z pomieszczeniami socjalnymi i komercyjnymi można zakupić pamiątki turystyczne.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-15] .
  2. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - przekrój poznania, folder muzeum, Muzeum Archeologiczne, Poznań, 2012, s.6
  3. Elżbieta Podolska, Tajemniczy świat archeologii, w: Głos Wielkopolski, 16.5.2012

Bibliografia | edytuj kod

  1. Elżbieta Podolska, Rezerwat archeologiczny otwarty, w: Głos Wielkopolski, 30.6./1.7.2012, s.5
  2. Muzeum Archeologiczne Poznań - dostęp 2.7.2012

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rezerwat Archeologiczny Genius Loci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy