Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach


Na mapach: 53°53′54″N 17°59′40″E/53,898333 17,994444

Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne (województwo pomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody Kręgi Kamiennerezerwat przyrody nieożywionej utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 15 września 1958 r.[1] Położony jest w południowej części województwa pomorskiego, na terenie Borów Tucholskich, w pobliżu wsi Odry w gminie Czersk. Zarząd nad rezerwatem sprawuje miejscowe Nadleśnictwo Czersk.

W roku 2020 rezerwat został powiększony o około 4,6 tys. m kw., ponadto wyznaczono wokół niego otulinę o powierzchni blisko 50 hektarów[2].

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Subkontynentalny bór sosnowy świeży na terenie rezerwatu

Rezerwat obejmuje kompleks leśny o powierzchni 16,91 ha, na terenie którego znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów – charakterystyczne kurhany i kręgi kamienne pochodzące z początków naszej ery. Szatę roślinną rezerwatu reprezentują dwa główne zbiorowiska, to jest subatlantyckie wrzosowisko porastające bezleśne „kręgi” oraz subkontynentalny bór sosnowy świeży, w którym dominuje 120-letni drzewostan sosnowy z niedużą domieszką brzozy. Największą atrakcją florystyczną rezerwatu są porosty spotykane tu w ogromnej różnorodności i bogactwie. Obszar rezerwatu znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Rezerwat leży w obrębie obszaru specjalnej ochrony ptaków Bory Tucholskie (PLB220009).

Przyroda | edytuj kod

Niezwykle cenną i unikatową w skali Niżu Środkowoeuropejskiego wartością rezerwatu „Kręgi Kamienne” są porosty. Jedne z nich mają postać szarych, żółtawych lub brązowych listkowatych rozet pokrywających niemal całkowicie górną powierzchnię wielu głazów. Inne to ciemne, szarawe lub żółtawe skupienia „skorupek” i „proszków”. Stwierdzono tu ok. 85 gatunków, głównie naskalnych, z czego połowa jest typowa dla gór[3].

Dojazd | edytuj kod

Do parkingu przy rezerwacie można dotrzeć samochodem lub innym pojazdem, odjeżdżając z Czerska (z trasy ChojniceGdańsk) 10 km na północ do miejscowości Odry, w których warto najpierw odwiedzić muzeum poświęcone „Kamiennym Kręgom”.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-05-23].
  2. Powiększono rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach. Ma chronić głazy Gotów i cenną przyrodę
  3. Rezerwat Kręgi Kamienne. W: Nadleśnictwo Czersk [on-line]. Lasy Państwowe. [dostęp 2010-09-01].
Na podstawie artykułu: "Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy