Rezerwat przyrody Rabinówka


Na mapach: 53°02′33″N 23°40′14″E/53,042500 23,670556

Rezerwat przyrody Rabinówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody Rabinówkafaunistyczny rezerwat przyrody położony we wschodniej części województwa podlaskiego, w gminie Gródek w powiecie białostockim[1].

Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych ostoi rzadkich i chronionych gatunków awifauny lęgowej, a w szczególności populacji cietrzewia na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej[1].

Opis | edytuj kod

Rezerwat przyrody Rabinówka utworzony został 29 grudnia 2005 na mocy rozporządzenia Nr 67/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 2 grudnia 2005[1][2]. Rezerwat znajduje się na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, zarządzanych przez Nadleśnictwo Waliły, a nadzorowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku[1].

Fragment Niecki Gródecko-Michałowskiej obejmujący rezerwat przyrody Rabinówka stanowił w latach 70. XIX w. obszar użytkowany rolniczo, głównie jako łąki kośne. Budowa Rowu Tartacznego pod koniec XIX w. oraz zakrojone na szeroką skalę melioracje prowadzone w latach 50., 70. i 80. XX w. przyczyniły się do drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych w rezerwacie jak i w całej Niecce. Zmiany te w połączeniu z zaniechaniem użytkowania rolniczego spowodowały zubożenie cennych siedlisk[3].

Brzoza niska

Rezerwat jest położony w południowo-zachodniej części nadleśnictwa w okolicach wsi Mieleszki-Kolonia. Ze względu na obfitość wody i typ roślinności przypomina Kotlinę Biebrzańską[4]. Stanowi ostoję zwierzyny, szczególnie jeleniowatych: sarny, jelenie, łosie. Obserwacje prowadzone w latach 1992–1993 przez Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wykazały występowanie na tym terenie 207 gatunków ptaków, z tego 140 gniazdujących. Wiele z nich jest bardzo rzadkich, a nawet zagrożonych wyginięciem w Europie. Występują tam m.in. cietrzew, bekas dubelt, kulik wielki, przepiórka zwyczajna, bocian czarny, puchacz i orlik krzykliwy[4][2].

Najcenniejszym elementem flory rezerwatu jest brzoza niska, będąca pod ścisłą ochroną gatunkową i ujęta w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem w Polsce. Jest to gatunek borealny (północny), będący reliktem glacjalnym, pozostałym z okresu lodowcowego. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się w Polsce zanikanie stanowisk brzozy niskiej w wyniku osuszania i zarastania torfowisk[3].

Rezerwat nie ma aktualnego planu ochrony, posiada natomiast obowiązujące zadania ochronne, na podstawie których jego obszar objęty jest ochroną czynną[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h Rezerwat przyrody Rabinówka. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-05-19].
  2. a b Rezerwat Rabinówka. Czaswlas.pl. [dostęp 2018-04-22].
  3. a b Rezerwat Rabinówka. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. [dostęp 2018-04-22].
  4. a b Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Waliły. [dostęp 2018-04-22].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rezerwat przyrody Rabinówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy