Rezerwat przyrody Rozumice


Na mapach: 50°00′49″N 17°59′14″E/50,013611 17,987222

Rezerwat przyrody Rozumice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody Rozumiceleśny rezerwat przyrody w gminie Kietrz, w powiecie głubczyckim, w województwie opolskim[1]. Leży kilkaset metrów na południowy wschód od wsi Rozumice, tuż przy granicy z Czechami[2].

Należy do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Rezerwat został utworzony w roku 2000 dla ochrony lasu liściastego „o cechach naturalnych z udziałem chronionych i rzadkich gatunków w runie”. Ma powierzchnię 93,10 ha[1]. Las odznacza się dobrym stanem zdrowotnym, zróżnicowaniem gatunkowym oraz niezakłóconym układem pięter. Rezerwat charakteryzuje się ciekawymi zbiorowiskami leśnymi: lasem jesionowym – występuje u wlotu wąwozu, łęgiem jesionowo-olszowym oraz jesionowo-wiązowym (wiązowy występuje na większej powierzchni niż jesionowy), grądem występującym na stokach o zróżnicowanych warunkach glebowych, lasem dębowo-brzozowym na glebach bielicowych oraz acydofilnym lasem mieszanym, który występuje na zboczu zachodnim.

Flora rezerwatu jest bogata. Występuje tu 171 gatunków roślin naczyniowych, z czego 7 chronionych. Do najciekawszych elementów roślinnych należą cieszynianka wiosenna, która występuje na Morawach i wkroczyła tu przez Bramę Morawską, lilia złotogłów oraz turzyca zgrzebłowata, która w Polsce występuje jedynie w okolicach Szczecina.

Obszar rezerwatu podlega ochronie ścisłej (58,18 ha) i czynnej (34,92 ha)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rezerwat przyrody Rozumice. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-01-12].
  2. Nawigator po opolskich rezerwatach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, 2012, s. 66.
Na podstawie artykułu: "Rezerwat przyrody Rozumice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy