Ricardo Teixeira


Ricardo Teixeira w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ricardo Teixeira (ur. 2 sierpnia 1984 w Lizbonie) – portugalski kierowca wyścigowy, pochodzenia angolskiego.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Ricardo karierę rozpoczął w roku 1999, od startów w kartingu. W 2001 roku przeszedł do wyścigów samochodów jednomiejscowych, debiutując w Iberyjskim Pucharze Junior Formuły BMW. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 20. miejscu.

Rok później zaliczył jedną rundę w Brytyjskiej Formule 3 (w klasie narodowej). Nie zdołał się jednak do niej zakwalifikować. W sezonie 2003 brał udział w Mistrzostwach Formuły 3 ARP. Wygrawszy jeden wyścig, zmagania w niej zakończył na 8. miejscu.

W latach 2005-2008 Teixeira ścigał się w Brytyjskiej Formule 3. W pierwszych dwóch sezonach, startując w klasie narodowej, rywalizację ukończył odpowiednio na 9. i 7. pozycji, w końcowej klasyfikacji. W latach 2007-2008 brał udział w głównym cyklu, jednakże ani razu nie dojechał na punktowanej lokacie.

Bez sukcesu wystąpił również w jednej rundzie Niemieckiej Formuły 3 oraz dwukrotnie, w latach 2007-2008, wystartował w prestiżowym wyścigu Masters of Formuła 3. W pierwszym podejściu zmagania ukończył na odległym 24. miejscu. W drugim z kolei nie dojechał do mety.

Seria GP2 | edytuj kod

Dzięki wsparciu sponsorów, Ricardo dostał szansę startów w bezpośrednim przedsionku Formuły 1 – serii GP2 – we włoskim zespole Trident Racing.

W azjatyckim cyklu wystąpił w dwóch ostatnich rundach (na torze Sepang i Sakhir), w zastępstwie Włocha Frankie Provenzano. W ciągu czterech wyścigów, trzykrotnie dojechał do mety, na najlepszym uzyskując dwukrotnie siedemnastą pozycję (w obu przypadkach, w sobotnich zmaganiach).

W europejskiej edycji, Portugalczyk startował przez cały sezon. Debiut w serii nie był jednak udany dla Teixeiry, który spisywał się najsłabiej ze wszystkich zawodników. Efektem tego był między innymi brak kwalifikacji do monakijskiej rundy, na ulicznym torze Monte Carlo, w którym Ricardo stracił do zdobywcy pole position ponad sześć sekund. Ostatecznie najwyższą zajętą przez niego lokatą, było czternaste miejsce, w aż czterech sobotnich wyścigach (na torach w Turcji, Walencji, Belgii i Włoszech).

W serii pojawiał się również w wybranych wyścigach sezonów 2012 i 2013, jednakże nigdy nie punktował.

Formuła 2 | edytuj kod

Na sezon 2010, Portugalczyk zaangażował się w Formułę 2 (w serii tej każdy z kierowców posiada bolid o takich samych możliwościach). W ciągu osiemnastu wyścigów, Ricardo pięciokrotnie meldował się na punktowanych lokatach. Najlepiej zaprezentował się podczas pierwszego wyścigu, w San Marino, w którym został sklasyfikowany na piątym miejscu. Uzyskane punkty pozwoliły Teixeiry zająć w klasyfikacji generalnej 16. pozycję.

Statystyki | edytuj kod

Starty w GP2 | edytuj kod

Wyniki w Azjatyckiej Serii GP2 | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ricardo Teixeira" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy