Richard Burbage


Richard Burbage w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Burbage (ur. 7 lipca 156813 marca 1619) – angielski aktor i właściciel teatru.

Burbage pochodził z biednej rodziny. Wczesne lata jego kariery są słabo udokumentowane. Występował w grupie, w której ważną rolę odgrywał William Szekspir. Była to Trupa Lorda Szambelana, później – po dojściu do władzy Jakuba I – przemianowana na King’s Men. Grał tytułowe role w sztukach takich, jak Hamlet, Otello, Ryszard III czy Król Lear. Nie był tam jednak zakontraktowany na wyłączność, występował także w dramatach Bena Jonsona czy Johna Fletchera[1] (The Maid's Tragedy).

Jego wartość aktorską może ilustrować rozmiar ról, jakie wykonywał. Spośród setek sztuk wystawianych w Anglii na przełomie XVI i XVII wieku tylko w dwudziestu z nich pojawiały się role liczące powyżej 800 wersów. Pierwszym aktorem, który sobie z nimi radził był Edward Alleyn, jednak większość z nich, trzynaście, wykonał Burbage[2].

Wraz z bratem posiadał udziały w Globe Theatre i Blackfriars Theatre, rodzeństwo nie było jednak jedynym właścicielem tych obiektów[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Richard Burbage (ang.)
  2. Scott McMillin, The Elizabethan Stage and „The Book of sir Thomas More,” Ithaca, N.Y., Cornell University Press, 1987; str. 61-3.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Burbage" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy