Richard Hell


Richard Hell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Hell właśc. Richard Myers (ur. 2 października 1949 w Lexington, Kentucky[1]) – amerykański wokalista, basista, twórca piosenek i pisarz, najbardziej znany z roli lidera punkrockowej grupy The Voidoids. Jej album Blank Generation z 1977 roku zawierał wiele elementów identyfikowanych później z punkiem: od nihilizmu utworu tytułowego (zainspirowanego piosenką Roda McKuena Beat Generation z 1959 roku) po frenetyczną energię antyromantycznego hymnu "Love Comes in Spurts", aczkolwiek jego brzmienie trudno było określić jako punkowe. Muzyk grał również na gitarze basowej w Television.

Hell był jednym z twórców punkowego wyglądu. Miał stojące włosy; nosił podarte, pocięte i pomazane koszulki, często pospinane agrafkami. Stylista Sex Pistols, Malcolm McLaren, twierdził iż styl zespołu, jak również sprzedawane przez niego ubrania z agrafkami, zostały podpatrzone właśnie u Hella.

Od końca lat osiemdziesiątych Hell utrzymywał się głównie z pisania. Opublikował dwie powieści, jak również kilka innych książek. Jest także krytykiem filmowym w magazynie BlackBook.

Dyskografia | edytuj kod

The Voidoids:

Richard Hell:

  • R.I.P. (1984)
  • Spurts, The Richard Hell Story (2005)

Dim Stars:

Przypisy | edytuj kod

  1. allmusic ((( Richard Hell > Biography )))
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Hell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy