Richard Herrmann


Richard Herrmann w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Herrmann (ur. 28 stycznia 1923 w Katowicach, zm. 27 lipca 1962 we Frankfurcie nad Menem), niemiecki piłkarz, pomocnik i lewoskrzydłowy. Mistrz świata z roku 1954.

Dom rodzinny Ryszarda Hermana (Richard Herrmann) przy ul. Studzienna 6 w Katowicach-Dębie.

Herrmann dorastał na Górnym Śląsku, po polskiej stronie granicy. Używał wówczas spolszczonej formy nazwiska Herman. Treningi rozpoczął w katowickim Dębie (gdzie grał już jego starszy brat Antoni), po rozpoczęciu II wojny światowej został piłkarzem 1. FC Katowice. W czasie wojennym był także zawodnikiem Kickers Offenbach. Jako żołnierz wehrmachtu trafił do alianckiej niewoli. W 1947 został piłkarzem FSV Frankfurt. Do 1960 zagrał w tym klubie 320 spotkań i strzelił 100 goli. Uchodzi za najwybitniejszego piłkarza FSV w historii. Po zakończeniu aktywnej kariery został trenerem FSV 02 Seckbach.

W reprezentacji Niemiec debiutował 22 listopada 1950 w meczu ze Szwajcarią. Do 1954 rozegrał w kadrze 8 spotkań i strzelił 1 bramkę. Ostatnim jego spotkaniem był przegrany 3:8 mecz grupowy z Węgrami. Był to jego jedyny występ na MŚ 54 (strzelił jedną z trzech bramek dla Niemiec), ale dał mu tytuł mistrza świata.

Zmarł na marskość wątroby.

Jego bratanek, Edward, był ligowcem w barwach Ruchu Chorzów.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Richard Herrmann" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy