Richard Montgomery


Richard Montgomery w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Generał Richard Montgomery Śmierć generała Richarda Montgomery'ego w bitwie o Quebec na obrazie Johna Trumbulla

Richard Montgomery (ur. 2 grudnia 1736, zm. 31 grudnia 1775) to generał Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Richard Montgomery urodził się 2 grudnia 1736 w miejscowości Swords w hrabstwie Dublin w Irlandii. Był oficerem armii brytyjskiej w czasie wojny siedmioletniej, służąc głównie w Kanadzie i na Karaibach. Został promowany do rangi kapitana w maju 1762 roku. W 1763 roku, po podpisaniu pokoju, przybył wraz ze swoim oddziałem do Nowego Jorku. Wrócił do Europy dwa lata później.

W 1772 roku wystąpił z armii i postanowił na stałe przeprowadzić się do Nowego Jorku. Kupił tam posiadłość ziemską na obecnym terenie dzielnicy Bronx.

W czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych został generałem Armii Kontynentalnej, walczył głównie w Kanadzie, między innymi zdobył miasto Montreal.

Zginął 31 grudnia 1775 roku podczas bitwy o Quebec rozgrywanej w zamieci śnieżnej. Brytyjczycy rozpoznali jego ciało i godnie go pochowali. W 1818 roku, ciało Richarda Montgomery'ego zostało przeniesione do kaplicy św. Pawła w Nowym Jorku.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa kilkunastu hrabstw oraz miejscowości w Stanach Zjednoczonych, między innymi Montgomery, stolica Alabamy.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Montgomery" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy