Richard Paul Korf


Richard Paul Korf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Paul Korf (ur. 28 maja 1925, zm. 20 sierpnia 2016 w Ithaca) – amerykański mykolog.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z wyższej klasy średniej. Mieszkał w hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork i w New Fairfield w stanie Connecticut. Uczęszczając do prestiżowej szkoły wiejskiej Riverdale w Nowym Jorku, Korf został odpowiedzialny za lekcje biologii po tym, jak jego nauczyciel został powołany na front. „Patrząc wstecz – napisał Korf – jestem przekonany, że to doświadczenie wywarło ogromny wpływ na moją przyszłość i decyzję o podjęciu pracy w zawodzie nauczyciela”[1].

W 1942 r. Korf zapisał się na Uniwersytet Cornella. W 1946 r. ukończył studia licencjackie z botaniki, a w 1950 r. uzyskał doktorat[1]. Przez następny rok nauczał mykologii na Uniwersytecie w Glasgow[2]. Po roku powrócił na Uniwersytet w Cornell i pracował tu jako pracownik naukowy w Zakładzie Patologii Roślin. W 1955 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1961 r. uzyskał tytuł profesora. Przeszedł na emeryturę w 1992 r., ale kontynuował nauczanie do 1998 r. W czasie swojej kariery naukowej Korf był promotorem 27 doktorantów[1].

Podczas urlopu naukowego w Japonii w 1957 r. Korf poznał swoją żonę Kumiko „Kumi” Tachibana. Pobrali się i mieli czworo dzieci. W 1972 r. Korf zakupił trzyakrową wyspę Exe Island na jeziorze Big Rideau Lake w Portland w prowincji Ontario w Kanadzie. Spędzał tu wakacje i organizował na wyspie konferencje mykologiczne i turnieje gry karcianej Crazy Eights, której był entuzjastą. Później przekazał wyspę na własność wydawnictwu Mycotaxon jako Exe Island Biological Station[2].

Korf przez całe życie był czynnym entuzjastą teatru. Od dzieciństwa występował na scenach Cornell i Ithaca oraz w studiu nagraniowym. Jako student występował pod pseudonimem „Jonah Webster”, aby ukryć swoje „ulubione zajęcie” przed profesorem H.M. Fitzpatrickiem, który nie pochwalał niemykologicznych zajęć. Pracował w niepełnym wymiarze godzin jako przewodniczący Wydziału Sztuk Teatralnych Cornella w latach 1985–1986[2].

Praca naukowa | edytuj kod

Korf był emerytowanym dyrektorem Uniwersytetu Cornell University Pathology Herbarium (CUP), jednego z największych zielników grzybowych w Stanach Zjednoczonych. Podróżował po całym świecie, zbierając grzyby w Belgii, Danii, Dominikanie, Finlandii, Francji, na Węgrzech, w Indonezji, Jamajce, Japonii, Makaronezji, Nowej Zelandii, Norwegii, Filipinach, Portugalii, Portoryko, Szkocji, Singapurze, Szwecji i Tajwanie. Zebrał prawie 5000 okazów należących do 257 gatunków. Znajdują się w kolekcji CUP. Najwięcej jest okazów należących do rodzajów: Arachnopeziza, Bisporella, Cheilymenia, Chlorosplenium, Dasyscyphus, Hyaloscypha, Hymenoscyphus, Mollisia, Peziza, Rutstroemia, Scutellinia i Trichia[3].

Korf był współzałożycielem międzynarodowego, mykologicznego czasopisma naukowego Mycotaxon. Czasopismo to zajmuje się taksonomią i nomenklaturą grzybów i porostów. Korf nadzorował przygotowywanie artykułów, ostateczną ich redakcję i zarządzanie subskrypcjami. W latach 1998–2003 był asystentem redaktora naczelnego, a od 1999 r. aż do śmierci skarbnikiem korporacji wydającej to czasopismo[3]. W czasopiśmie Mycotaxon Korf opublikował ponad 400 artykułów[4].

Opisał wiele nowych gatunków grzybów. W nazwach naukowych utworzonych przez niego taksonów dodawane jest jego nazwisko Korf[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c R.P.R.P. Korf R.P.R.P., An Historical Perspective: Mycology In The Departments of Botany and of Plant Pathology at Cornell University and the Geneva Agricultural Experiment Station, Mycotaxon, vol. XL January–March 1991, s107-128 [dostęp 2020-06-01]  (ang.).
  2. a b c Pavel Lizoň, Richard ("Dick") P. Korf's 90th birthday, 2015, IMA Fungus, 6 (1): 20
  3. a b Scott laS. Greca Scott laS., The Richard P. Korf Herbarium and CUP’s geographicalcollections: the enduring legacy of a globe-trotting mycologist, Ascomycete.org, 7 (6) : 245-254.Novembre 2015 [dostęp 2020-06-01]  (ang.).
  4. Renowned mycologist Richard Korf dies at 91, Cornell Chronicle [dostęp 2020-06-01]  (ang.).
  5. Index Fungorum (autorzy) [dostęp 2020-05-30]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Paul Korf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy