Richard Schrock


Richard Schrock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Richard R. Schrock podczas ceremonii otwarcia 44. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej, lipiec 2012, Waszyngton D.C.

Richard Royce Schrock (ur. 4 stycznia 1945 w Berne, Indiana, Stany Zjednoczone) – amerykański chemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 2005.

Urodził się w Berne w stanie Indiana. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim, Riverside oraz na Harvardzie. Obecnie[kiedy?] jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology.

W 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii, wraz z Yves'em Chauvinem oraz Robertem Grubbsem, za dokonania w zakresie badania mechanizmu reakcji metatezy olefin. Reakcję tę Komisja Noblowska obrazowo nazwała tańcem odbijanym dwóch cząsteczek chemicznych[1].

Profesor Schrock opracował katalizatory, do reakcji metatezy, które są kompleksami metaloorganicznymi molibdenu i wolframu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Laureaci Nobla w dziedzinie chemii w ostatnich 10 latach (pol.). naukawpolsce.pap.pl, 2012-10-10. [dostęp 2020-08-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Schrock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy