Richard Stevens


Richard Stevens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Richard Stevens (ur. 5 lutego 1951 w Luanshya w Rodezji Północnej, zm. 1 września 1999) – amerykański informatyk, jeden z najbardziej uznanych autorów książek dotyczących systemu Unix i protokołów TCP/IP.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Richard Stevens urodził się w 1951 w miejscowości Luanshya w Rodezji Północnej (obecnie Zambia). Jego ojciec pracował tam w przemyśle miedziowym. Rodzina Stevensów przeprowadzała się do Salt Lake City, Hurley w stanie Nowy Meksyk, Waszyngtonu i Phalaborwy w RPA. Stevens uczęszczał do szkoły wojskowej Fishburne Military School w Waynesboro w Wirginii. W 1973 uzyskał licencjat z inżynierii lotnictwa na Uniwersytecie Michigan, w 1978 został magistrem a w 1982 uzyskał doktorat z inżynierii systemów na Uniwersytecie Arizony. W 1975 przeprowadził się do Tucson w Arizonie, gdzie pracował jako programista w Kitt Peak National Observatory. W latach 1982–1990 pełnił funkcję wiceprezesa Computing Services at Health Systems International w New Haven w stanie Connecticut. W 1990 ponownie przeprowadził się do Tucson, gdzie kontynuował karierę jako autor i konsultant. Był zapalonym pilotem; w latach 70. XX w. pracował na niepełnym etacie jako instruktor lotniczy.

Stevens zmarł w 1999 w wieku 48 lat. W 2000 stowarzyszenie USENIX przyznało mu pośmiertnie nagrodę Lifetime Achievement Award.

Książki | edytuj kod

Polskie wydania | edytuj kod

Dokumenty RFC | edytuj kod

Stevens był także współautorem kilku dokumentów Request For Comment wydawanych przez IETF dotyczących protokołu IPv6 oraz zapobieganiu przeciążeniom w protokole TCP.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Stevens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy