Richard Woolsey


Richard Woolsey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Woolsey – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wrót. Po raz pierwszy pojawił się jako członek NID w odcinku „Heroes” (7 sezon serialu) i kilku odcinkach SG-1 do 10. sezonu. Był również postacią epizodyczną w sezonie 3. i 4. Stargate: Atlantis. W sezonie 5. dowódca Ekspedycji z Atlantydy.

Spis treści

Rola w Stargate | edytuj kod

SG-1 | edytuj kod

Po śmieci dr Janet Fraiser w 7 sezonie Stargate SG-1 Woolsey zostaje przeniesiony do Stargate Command - Dowództwa Gwiezdnych Wrót (odc. „Heroes”), żeby badać decyzję rozkazu. Zagraża personelowi SGC sądem wojennym w przypadku odmówienia współpracy. Kiedy Woolsey przynosi sprawozdanie prezydenta Hayesa (odc. „Inaguracja”), przedstawia dowody obciążające senatora Kinseya, pośrednio zmuszając go do rezygnacji. Woolsey powraca w sezonie 9. (w odc. „Prototyp”) i zachęca SGC do podjęcia wielkiego ryzyka w schwytaniu Goa’ulda – człowieka Khalek, aby dowiedzieć się więcej o procesie ascendencji. Po tym, jak w czasie badań kilka osób z personelu SGC poniosło śmierć, a inne zostały ranne, Woolsey uznaje własne błędy i prosi zespół SG-1 o przebaczenie. Jako przedstawiciel IOA (International Oversight Advisory Committee – Międzynarodowy Komitet Nadzoru Doradczego), Woolsey i niektórzy koledzy zostali uwolnieni przez zespół SG-1 i załogę Odysei (statek SGC) po katastrofie w „The Scourge”. Została ona później uznana za doświadczenie, które pomogło „przejrzeć na oczy”.

Stargate Atlantis | edytuj kod

W obliczu zagrożenia z Wraith, Woolsey mówi dr Weir, że IOA rozważa znaczenie MPZ (Modułów Punktu Zerowego z ang. Zero Point-Module - ZPM) Atlantydy dla Ziemi, żeby dostarczyć energii platformie obrony na Antarktydzie. Podczas oceny dr Weir uczynił raczej słabe wrażenie na członkach ekspedycji. Jednak ostatecznie sprawozdanie dla IOA zostało zmodyfikowane tak, aby sprzyjało dr Weir i zostawiło ją na stanowisku. W przypadku kiedy znaleziono żywych Pradawnych i ci zażądali aby władać miastem, wysłano jego i gen. O’Neilla, aby negocjowali z nimi. Woolsey i O’Neill zezwolono na pobyt jako łącznicy Starożytnych i obaj zostali w pułapce, kiedy miasto zostało zaatakowane przez Replikatorów. Jack i Richard zostali ostatecznie uratowani przez członków SGA, chociaż wyrażał frustracje, że był częścią planu.

Po przejęciu kontroli Alantydy przez Sam, Woolsey ponownie wraca w celu dokonania oceny pracy. Po raz kolejny zjawia się on w samym środku niebezpiecznej sytuacji po tym, jak Wraith włamali się do Midway (Międzygalaktyczny Most Wrót Rodneya McKaya oraz Samanthy Carter). Ostatecznie opuszcza i najwyraźniej przedstawia korzystny raport Sam. Chociaż miał rzekomo sporządzić raport, jak najdokładniej jak to możliwe, uznał że będzie dobrze jak niektóre fakty zostaną opuszczone. Po odsunięciu płk. Carter on zajął się dowództwem na Atlantydzie.

Stargate Universe | edytuj kod

Pomaga przy negocjacjach związanych z użyciem wrót na planecie Lagarian, która ze względu na specyficzne złoża Nauqadrii, pozwala na wybranie adresu złożonego z 9 szewronów. Niestety, misja ta kończy się niepowodzeniem.

Na podstawie artykułu: "Richard Woolsey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy