Rivera (miasto)


Na mapach: 30°54′S 55°34′W/-30,900000 -55,566667

Rivera (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie miasta Rivera w departamencie Rivera Plaza Internacional na granicy miast Rivera i Santana do Livramento

Rivera − miasto w północno-zachodnim Urugwaju, przy granicy z Brazylią. Ludność: 64,4 tys. (2004). Ośrodek administracyjny departamentu Rivera.

Rivera została założona 20 lipca 1867. Została nazwana na cześć urugwajskiego generała i pierwszego prezydenta Urugwaju Fructuoso Rivery.

Miasto położone jest w pagórkowatym terenie między pasmami wzgórz Cuchilla Negra i Cuchilla de Santa Ana. Sąsiaduje z brazylijskim miastem Santana do Livramento (Livramento), z którym tworzy transgraniczną aglomerację miejską, zamieszkiwaną przez około 180 tys. osób. W 1943 w miejscu, gdzie przebiega granica państwowa powstał plac Plaza Internacional, który dostępny jest dla mieszkańców obu państw. Przebiegająca tam granica nazywana jest "granicą pokoju" (Frontera de la Paz).

W mieście rozwinął się przemysł spożywczy i włókienniczy. Rivera stanowi ośrodek handlu produktami rolnymi z otaczającego go regionu. Do miasta dociera linia kolejowa (tutaj ładunek musi być przeładowany do wagonów brazylijskich, gdyż Urugwaj i Brazylia mają różne standardy szerokości torów) i główna droga samochodowa ze stolicy kraju Montevideo. W 1979 otwarto tutaj międzynarodowy port lotniczy.

Na podstawie artykułu: "Rivera (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy