Robert Chase


Robert Chase w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Chase – fikcyjna postać, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Jesse'ego Spencera.

Historia | edytuj kod

Chase urodził się około 1975 roku w Australii. Jego ojciec – Rowan Chase, sławny i bogaty reumatolog wyemigrował z Czechosłowacji do Australii na krótko przed narodzinami syna. Potem zostawił rodzinę i wyjechał. Matka Chase'a wpadła w alkoholizm i, kiedy Robert miał 15 lat, umarła. Chase ma siostrę, z którą rozmawia w jednym z odcinków 8 serii.

Robert został wychowany jako katolik i nawet wstąpił do seminarium duchownego, lecz wkrótce zrezygnował. Pozostawał osobą religijną (widać to było np., gdy modlił się za duszę zmarłego dziecka), jednak później porzucił wiarę lub stał się bezwyznaniowcem.

Ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie w Sydney. Był przeciętnym studentem, lecz jego rezydentura jest imponująca: ukończył specjalizacje z intensywnej terapii i kardiologii. Odbywał również staż z neurochirurgii w Melbourne Hospital, lecz nie uzyskał z niej certyfikatu.

Charakterystyka | edytuj kod

Chase jest jednym z asystentów House'a w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey, aż do końca trzeciego sezonu, kiedy to House go zwalnia (był jego podwładnym najdłużej – około 2 lat). Od sezonu 4. pracuje jako chirurg. Chase'a od początku serialu łączą bliższe stosunki z Allison Cameron. Często bierze udział w dyskusjach na tematy etyczne, pokazując elastyczne stanowisko. Prowadzi to do napięć z Foremanem. Kiedy Vogler zaczyna wywierać naciski na House'a, Chase przekazuje informacje na temat House'a, aby ocalić posadę. Jednak kiedy Michael Tritter poszukuje informacji na temat House'a, Chase nie współpracuje z nim. Pod koniec trzeciego sezonu zaczyna być bardziej asertywny, sprzeciwia się House'owi, co doprowadza go do zwolnienia.

Z upływem czasu wykazuje zdolność wyciągania z ludzi motywów. Posiada również bardzo dużą wiedzę medyczną, która w jednym z odcinków pomaga mu poprawnie zdiagnozować u pacjenta zespół von Hippla-Lindaua.

Postać najsilniej ewoluująca ze wszystkich bohaterów serialu. Z początku egoista, lizus, konformista i donosiciel – z czasem, po śmierci znienawidzonego, ale szanowanego przez niego ojca oraz po poważnej pomyłce, która doprowadziła do zgonu pacjentki – jego postawa ulega zmianie. Staje się asertywny, wyjątkowo oddany pracy oraz wrażliwy na cierpienie i potrzeby pacjentów. Wyrasta z czasem na czołowego chirurga szpitala, cenionego nawet przez House'a. Wyróżnia się w tym czasie nadzwyczajną postawą moralną górującą znacznie nad kolegami, a nawet uważaną za "anioła" Allison Cameron. Cierpliwie i szarmancko zdobywa powoli serce Cameron traktującą go z początku dość instrumentalnie, wyłącznie jako obiekt seksualny. Sezon 5. kończy ślub Chase'a i Cameron.

W sezonie szóstym, Cameron odchodzi od Chase'a po tym, jak zabija on dyktatora Dibalę dążącego do eksterminacji Sitibich. Po tym zdarzeniu, Robert powrócił na stałe do zespołu House'a.

W siódmym sezonie, Chase cieszy się, że jest w zespole House'a. Kiedy dowiaduje się o odejściu Trzynastki, daje jej do zrozumienia, że jest nią zainteresowany. Później umawia się na randki z kilkoma kobietami naraz. Sytuacja ta prowadzi do tego, iż jedna z kobiet włamuje się na konto dr Chase'a na jednym z portali społecznościowych, wstawiając upokarzające zdjęcia. Kiedy do zespołu zostaje przyjęta Martha Masters, Chase nadzoruje jej pracę.

W ósmym sezonie House coraz częściej daje do zrozumienia Chase'owi, że pokłada w nim największe nadzieje ze wszystkich w zespole. Wreszcie w ostatnim odcinku serialu, po rzekomej śmierci Gregory'ego Chase przejmuje jego stanowisko w szpitalu.

Bibliografia | edytuj kod

Postacie z serialu Dr House
Na podstawie artykułu: "Robert Chase" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy