Robert F. Barkowski


Robert F. Barkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert F. Barkowski (ur. 29 marca 1963 w Zielonej Górze) – polski pisarz, autor książek historycznych piszący w języku polskim[1] i niemieckim[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo, lata szkolne, początek studiów i pracy zawodowej spędził w Gdańsku. Od końca lat 80. mieszka w Berlinie.

W latach 2000-2017 współpracował z niemieckimi wydawnictwami (Stroemfeld Verlag, Parthas Berlin, form+zweck, viceversaverlag, Deutscher Kunstverlag, vorwärts buch) jako autor, redaktor, tłumacz i wydawca, z czego aktualnie pozostała tylko współpraca z Parthas Berlin jako autor. Od roku 2014 współpracuje z polskim wydawnictwem (Bellona) jako autor.

Od wielu lat popularyzuje i promuje literaturę polską lub wiedzę na temat Polski w Niemczech. Wydał między innymi:

11 maja 2016 został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ma syna Patryka Andrzeja (ur. 1982)

Twórczość | edytuj kod

Twórczość autorska Barkowskiego koncentruje się głównie wokół historii politycznej Europy w średniowieczu, w tym szczególnie dzieje Polski piastowskiej i Słowiańszczyzny.

Tematyka książek popularno-naukowych: powstawanie państw i narodów; wzloty i upadki dynastii książęcych i królewskich; plemiona słowiańskie i germańskie; chrystianizacja Europy; historia Słowiańszczyzny połabskiej; pierwsza i druga monarchia Piastów; przyjęcie Chrztu przez Polskę[4]; krzepnięcie Polski na arenie międzynarodowej; królestwa teutońskie, cesarstwa Karolingów i Niemców, księstwa Longobardów w Italii, powstanie i upadek Rusi Kijowskiej, narodziny królestw skandynawskich, ekspansja wikingów, dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego. Sporadycznie pisze publikacje osadzone tematycznie w innych epokach.

Publikacje | edytuj kod

Książki historyczne:

Opowiadania:

  • war jewesen, West-Berlin 1961–1989 (Unvorstellbar ist, was man erlebt). Parthas Verlag, Berlin 2009, ​ISBN 978-3-86964-014-3​.

Uwagi | edytuj kod

  1. Odkrycie tej książki i pism Sobańskiego dla czytelników jest zasługą prof. Tomasza Szaroty, który jest autorem opracowania, wstępu i przypisów polskiego wydania.

Przypisy | edytuj kod

  1. Katalog Biblioteki Narodowej BN (pol.).
  2. Katalog Niemieckiej Biblioteki Narodowej DNB (niem.).
  3. Nota wydawcy: Der Widerstand der Materie – Ausgewählte Briefe (niem.) [dostęp 2008-05-19].
  4. Mieszko I i Dobrawa, czyli sojusz Polski z Czechami artykuł w Mówią Wieki, nr 4/2016 (675) (pol.) [dostęp kwiecień 2016].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Robert F. Barkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy