Robert Metcalfe


Robert Metcalfe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Melancton Metcalfe (ur. 7 kwietnia 1946 w Nowym Jorku) – amerykański informatyk, twórca Ethernetu, współzałożyciel firmy 3Com, autor prawa Metcalfe’a.

W Massachusetts Institute of Technology uzyskał bakalaureaty z inżynierii elektrycznej i zarządzania, na uniwersytecie Harvarda uzyskał stopień doktorski, prezentując pracę na temat przełączania pakietów, napisaną jeszcze w czasie pracy w MIT nad Project MAC.

W 1973 r., w chwili opracowania Ethernetu – standardu łączenia komputerów na krótkie dystanse – Bob Metcalfe pracował dla Xerox PARC. W 1979 r. opuścił PARC i założył firmę 3Com, producenta wyposażenia dla sieci LAN.

W 1980 r. został wyróżniony nagrodą Association for Computing Machinery, Grace Murray Hopper Award, za wkład w rozwój sieci lokalnych, szczególnie opracowanie Ethernetu.

W 1990 Metcalfe odszedł z 3Com i przez 10 lat był wydawcą i publicystą, prowadząc własną kolumnę dotyczącą Internetu w InfoWorld. W 2001 został inwestorem i partnerem w Polaris Venture Partners.

14 marca 2005 został uhonorowany przez prezydenta Busha medalem National Medal of Technology, za wkład w wynalezienie, standaryzację i komercjalizację Ethernetu (według badań IDC w 2004 na świecie sprzedano 200 mln nowych portów ethernetowych).

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Robert Metcalfe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy