Robert Vișoiu


Robert Vișoiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Vișoiu (ur. 10 lutego 1996 roku w Pitești) – rumuński kierowca wyścigowy[1][2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Formuła Abarth | edytuj kod

Vișoiu karierę rozpoczął w roku 2003, od startów w kartingu. W 2011 roku zadebiutował w serii wyścigów samochodów jednomiejscowych – Formule Abarth. Reprezentując ekipę Jenzer Motorsport, Visoiu był liczony do klasyfikacji klasy europejskiej oraz włoskiej. W pierwszej z nich trzykrotnie stawał na podium, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu (na Misano Adriatico oraz Circuit de Catalunya). W drugiej także trzy razy meldował się w pierwszej trójce, jednak tylko raz na pierwszym miejscu (na Misano). Podium osiągnął również na torze Spa-Francorchamps oraz Monzie, plasując się odpowiednio na trzeciej i drugiej lokacie. Zdobyte punkty sklasyfikowały go odpowiednio na 4. i 6. pozycji.

Formuła 3 | edytuj kod

W sezonie 2012 Rumun podpisał kontrakt na starty z ekipą Piercarlo Ghinzaniego we Włoskiej Formule 3. 1 zwycięstwo i dwa podia dały mu ostatecznie 9 pozycję w klasyfikacji końcowej.

Seria GP3 | edytuj kod

W sezonie 2012 Rumun podpisał kontrakt na starty z ekipą Jenzer Motorsport w serii GP3. Po 16 wyścigach mógł się pochwalić dorobkiem jednego podium i 24 punktów, co mu dało ostatecznie 14 lokatę w klasyfikacji kierowców.

Na starty w następnym sezonie GP3 Visiu podpisał kontrakt z zespołem MW Arden. W ciągu szesnastu wyścigów, w których wystartował, dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Z dorobkiem 44 punktów został sklasyfikowany na jedenastej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Na sezon 2014 Rumun podpisał kontrakt z brytyjską ekipą Arden International. Wystartował łącznie w osiemnastu wyścigach, spośród których raz stanął na podium - był trzeci w pierwszym wyścigu w Budapeszcie. Uzbierał łącznie 23 punkty, które zapewniły mu trzynaste miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

Auto GP World Series | edytuj kod

Vișoiu startował w sezonie 2013 Auto GP World Series wraz z zespołem Ghinzani Motorsport. W ciągu 16 wyścigów dwukrotnie stawał na podium. Z dorobkiem 67 punktów uplasował się na ósmej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Seria GP2 | edytuj kod

W sezonie 2015 był bliski zakończenia kariery i podjęcia studiów. Ostatecznie jednak znalazł budżet i zadebiutował w serii GP2. Ścigał się w barwach Rapaxa. Już w pierwszej rundzie sięgnął po przyzwoite punkty, zajmując odpowiednio piąta i siódmą lokatę. Na kolejne czekał jednak do szóstej eliminacji sezonu na węgierskim torze Hungaroirng, gdzie dziewiąty i siódmy (w sobotnim starcie uzyskał najszybszy czas okrążenia). Budżetu starczyło Rumunowi do rundy na rosyjskim torze w Soczi, po czym jego miejsce zajął Szwed Gustav Malja. Po raz ostatni zapunktował w pierwszym wyścigu na włoskim torze Monza, gdzie był dziewiąty. Dorobek dwudziestu punktów sklasyfikował go na 17. miejscu. I choć był debiutantem to jednak nie mógł zaliczyć tego roku do specjalnie udanych, gdyż jego zespołowy partner z Rosji, Siergiej Sirotkin także zaliczał pierwszy sezon w serii, a mimo to zajął 3. miejsce w końcowej klasyfikacji.

Wyniki | edytuj kod

GP2 | edytuj kod

GP3 | edytuj kod

Podsumowanie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Victorie românească la Hungaroring! Robert Vișoiu, la al doilea succes din carieră. prosport.ro.
  2. Istorie în Spania : Robert Vişoiu a cîştigat cursa. gsp.ro. 2013-06-16. "Robert Vişoiu a realizat astăzi cea mai mare performanţă a motorsportului românesc, reuşind să cîştige a doua cursă de...".

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Robert Vișoiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy