Robert i Bertrand


Robert i Bertrand w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert i Bertrand – polski film fabularny z 1938 roku. Przedwojenna komedia filmowa. Film powstał na podstawie wodewilu Johanna Nepomuka Nestroya. Pochodzi z niego kilka popularnych piosenek (Zakochany złodziej). Z oryginalnego filmu, trwającego nieco ponad 80 minut, w polskich zbiorach zachowało się jedynie 37 minut. Niemal kompletną kopię filmu odnaleziono w zbiorach Instytutu Polskiego w Londynie, który w lutym 2017 roku przekazał ją (wraz z innymi filmami) Filmotece Narodowej[1][2].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Irena - młoda, początkująca powieściopisarka z zamożnego domu - szuka natchnienia do napisania powieści kryminalnej. Na prowincji przypadkowo zaznajamiają się Bertrand, zredukowany urzędnik - obecnie zajmujący się obnośną sprzedażą krawatów i Robert, zawodowy sprzedawca takiego samego towaru. Zawierają doraźną spółkę handlową i w poszukiwaniu klientów trafiają na pobliskie wiejskie wesele. Podczas uroczystości weselnej giną pieniądze, a podejrzani o tę kradzież Robert i Bertrand trafiają do miejscowego aresztu, w którym ukryła się szukająca wrażeń Irena. Oni biorą ją za złodziejkę i starają się nawrócić ją na uczciwą drogę, a ona ma te same zamiary wobec nich. Co więcej, Bertrand zakochuje się w Irenie. Z wzajemnością.

Przypisy | edytuj kod

  1. Filmoteka Narodowa: Unikatowe filmy od Instytutu Polskiego w Londynie, kulturaonline.pl [dostęp 2017-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-06] .
  2. Wyjątkowe polskie filmy trafiły do Filmoteki Narodowej, „TVN24.pl” [dostęp 2017-02-05] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Mieczysława Krawicza

Na podstawie artykułu: "Robert i Bertrand" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy