Robokopter


Robokopter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robokopter Sp. z o.o. – polska firma specjalizująca się w produkcji Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) lub Bezzałogowych Statków Latających (BSL), przeznaczonych głównie do pozyskiwania z powietrza wysokorozdzielczych zdjęć i filmów video. Firma istnieje od 28 stycznia 2008, wpisana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem:0000297883.

Oprócz działalności związanej z produkcją systemów RoboKopter, firma świadczy usługi z zakresu produkcji filmowej. Pozyskany z pokładu bezzałogowej platformy materiał foto-video wykorzystywany jest przez firmy z różnych branż do celów marketingowych lub służy m.in. do tworzenia ortofotomap, modeli terenu oraz modeli budynków.

Od 2012 roku firma jest dystrybutorem oprogramowania do przetwarzania zdjęć fińskiego producenta MosaicMill oraz oficjalnym integratorem rozwiązań firmy TETRACAM.

Produkty | edytuj kod

Produkty marki RoboKopter przeznaczone są zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Firma ma w swojej ofercie platformy: czterowirnikowe (quadrocoptery), sześciowirnikowe (hexacoptery) i ośmiowirnikowe (octocoptery). Platformy wykorzystywane są obecnie w wielu branżach, klientami są m.in. jednostki naukowe, jednostki służb mundurowych i prywatni przedsiębiorcy z różnych sektorów.

Zaletą systemu RoboKopter jest możliwość prowadzenia bezpośredniej transmisji w czasie rzeczywistym. Obraz z platformy transmitowany jest do stacji naziemnej i stanowi doskonałe wsparcie działań jednostek wojska, straży pożarnej i policji w czasie akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Dzięki możliwości zastosowania różnych typów kamer możliwa jest praca nawet w warunkach ograniczonej widoczności, zarówno w dzień jak i w nocy.

Budowa | edytuj kod

Wielowirnikowe platformy latające mają skomplikowaną budowę, składają się z ponad 300 elementów, które muszą być ze sobą połączone w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Główne elementy platformy to: komputer pokładowy, rama nośna, kontroler i stabilizator lotu, zespół napędowy (silniki bezszczotkowe, regulatory obrotów, śmigła), akumulatory litowo-polimerowe oraz urządzenia telemetryczne i radiowe. Dodatkowo ważnym elementem systemu RoboKopter są: kamery obserwacyjne pracujące w zakresie: widzialnym, bliskiej podczerwieni i termalnym. Stosowane przez firmę Robokopter aparaty cyfrowe z jasnymi obiektywami zapewniają dobrą jakość zdjęć i ostrość w obszarze całego kadru.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Robokopter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy